Strona główna » Wiedza » nauka i technika » Laboratorium europejskie

Laboratorium europejskie

tylko w tvp.pl

wideo

pokaż: wg daty | alfabetycznie
widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Laboratorium europejskie - Niezwykłe zastosowania oprogramowania - odc. 10

imageNiezwykłe zastosowania oprogramowania komputerowego i technik multimedialnych. Manekin do pracy na wystawach. Komputery rozpoznają samochody i mierzą kształty. Pracują jako sekretarki zapisujące pod dyktando. Informacje pomiędzy nimi przesyłane są z pomocą światłowodów. To wszystko jest możliwe już w Polsce. »  
00:20:00

Laboratorium europejskie - odc. 1

image Dlaczego widzimy kolory? Czy biała kartka zawsze jest biała? Jak zmieniają się barwy naszego świata? Czy światło żarówki może zastąpić światło słoneczne? Czym będziemy oświetlali nasze mieszkania za kilka lat? Polscy naukowcy prowadzą badania nad substancjami, które sprawią, że światło żarówek energooszczędnych będzie przyjemniejsze dla oka. Dodatkowo nie będą zawierały »  
00:19:14

Laboratorium europejskie - odc. 11

imageChcemy żyć dłużej i dłużej zachować zdrowie. Zapobieganie chorobom wymaga coraz nowszych metod opracowywanych przez naukowców. Jak powstają niezwykłe materiały, które w ciele chorego zmieniają swój kształt? W jaki sposób wykrywać niektóre nowotwory lub niekorzystne zmiany w komórkach? »  
00:19:36

Laboratorium europejskie - odc. 12

imageCo zostawimy naszym dzieciom i wnukom? Jak chronić środowisko? Czy mamy szansę na odpoczynek w czystym lesie i na czystej plaży? W programie prezentujemy badania nad niezawodnością bezołowiowych połączeń lutowanych, innowacyjne technologie wspomagające wegetację roślin. Zaglądamy do instytutów, w których powstaje nowa generacja energooszczędnych napędów elektrycznych oraz podziemne zgazowanie węgla. »  
00:20:17

Laboratorium europejskie - odc. 2

image Jak poznać świat niedostępny dla naszych oczu. Jak wiadomo, nie widzimy, ani nie czujemy fal radiowych czy promieniowania ultrafioletowego. Z pomocą spieszą nam urządzenia wyposażone w sztuczne zmysły, czyli czujniki i detektory. Z wielu z nich korzystamy na co dzień. Włączają uliczne światła, na nasz widok otwierają drzwi, po zagotowaniu »  
00:20:09

Laboratorium europejskie - odc. 3

imageJak wielkie jest nano? Czym się różni nanoświat od świata w ludzkiej skali? Jakie nowe właściwości materii możemy wykorzystywać w naszym życiu? Od źródeł światła do kremów kosmetycznych, od materiałów dla lotnictwa do nowych tkanin. Zobaczymy świat, który zależy od zastosowania elementów niewidzialnych dla oka. »  
00:20:27

Laboratorium europejskie - odc. 4

image Czy wirtualna dziewczyna jest równie miła jak prawdziwa? Prowadzący sprawdzają, jak rozmawiać z robotem oraz jak się poruszać w wirtualnym świecie trójwymiarowym. Jak wiadomo, człowiek jest słaby i omylny. Wiele prac wymaga zatem pomocy automatów, robotów, bądź zastosowania rozwiązań informatycznych i systemów zautomatyzowanych. Urządzenia na ogół nie mylą się, nie »  
00:20:32

Laboratorium europejskie - odc. 5

imageCzy potrzebujemy nauki? Popatrzmy wokół siebie. Człowiek jest istotą delikatną. Poza zagrożeniem ze strony terrorystów lub przeciwników na polu walki czyhają na nas bakterie i... niewidoczne pyły. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w programie Innowacyjna Gospodarka powstają rozwiązania, które pozwalają uniknąć wielu niebezpieczeństw. »  
00:18:44