• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Inteligentny wózek inwalidzki

14:38, 25.03.2014
Inteligentny wózek inwalidzki

Inteligentny wózek inwalidzki
Inteligentny wózek inwalidzki

Podziel się:   Więcej
Nazwa wynalazku: Inteligentny wózek inwalidzki

Autor Wynalazku:
Patryk Arłamowski, Kamila Rudnicka.

Idea wynalazku: Wózek inwalidzki, wyposażony w specjalny komputer integrujący się z otoczeniem. Przystosowany do rodzaju niepełnosprawności i indywidualnych cech użytkownika. Mogący sterować urządzeniami domowymi oraz dostępnymi w przestrzeni publicznej – np. windami. Pozwalający automatycznie wezwać pomoc, gdy jest potrzebna. Przystępny finansowo również dla polskich niepełnosprawnych.

Pomysłodawca wynalazku, geneza powstania zespołu badawczego: Patryk Arłamowski – inżynier, automatyk, ekonomista. Jeden z najmłodszych polskich wynalazców, przed 25 rokiem życia wdrożył na rynek ponad 20 innowacyjnych produktów i usług, w szczególności z zakresu inteligentnych budynków. Kamila Rudnicka – utalentowana studentka elektroniki i telekomunikacji, pomysłodawczyni m.in. eFakturomatu.

Geneza powstania wynalazku:
Prace nad projektem rozpoczęły się zupełnie przypadkowo. Pan Patryk Arłamowski został poproszony o naprawienie sterownika do wózka należącego do syna jego koleżanki, gdyż koszt naprawy przez serwis był dla nich nie do przyjęcia. Po rozebraniu urządzenia okazało się, iż zostało ono zaprojektowane tak, by było praktycznie nienaprawialne. Do tego rozwiązania były dość prymitywne, choć wózek miał zaledwie trzy lata. Na pewno nie warte 700 euro, które producent chciał za nowy sterownik lub „naprawę” istniejącego. Wynalazca postanowił zaprojektować nowy sterownik. Lepszy, prostszy i zdecydowanie tańszy.
Później pomysł ewaluował. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim każdego dnia stają przed, z pozoru błahymi wyzwaniami. Zapalenie światła, otwarcie drzwi, o wezwaniu windy nie wspominając, dla wielu z nich jest rzeczą praktycznie niewykonalną bez pomocy osób trzecich. Gdy stanie się coś złego (np. wózek inwalidzki się przewróci) i nawet jakimś cudem niepełnosprawnemu uda się wezwać pomoc, ratowników powitają zamknięte drzwi. Aby pomóc poszkodowanemu, niezbędna jest interwencja strażaków.
A co by było, gdyby zintegrować rozwiązania opracowane na potrzeby inteligentnego budynku, odrobinę sztucznej inteligencji, o której tyle mówiło się podczas studiów (automatyka i robotyka) oraz polską myśl techniczną? Tak powstał Projekt iWheel.
Czy wynalazek został opatentowany / zgłoszony do odpowiednich instytucji?: Pomysł nie został opatentowany. Jest to projekt, którego celem jest stworzenie otwartego rozwiązania. Znany z programów komputerowych model „open source”.

Zasady działania wynalazku: Urządzenie wyposażone jest w specjalny komputer typu „embedded” – podobny jak stosowane w samochodach, który steruje pracą wózka (napędów, siłowników – np. pozwalających na wjazd po schodach) oraz komunikuje się z otoczeniem – np. z opracowanymi przez zespół badawczy sterownikami BleBox oraz systemami inteligentnego budynku.
Komputer ten odbiera sygnały z urządzenia wejściowego dostosowanego do potrzeb danej osoby (zwykły joystick, czujnik dla osób o słabych dłoniach, sensor oddechu, mikro żyroskop a nawet encefalograf – czyli urządzenie analizujące potencjał elektryczny mózgu, pozwalający sterować wózkiem przez osoby całkowicie sparaliżowane), przetwarza je przy pomocy specjalnego oprogramowania (np. w celu zniwelowania gwałtownych, niepożądanych rozkazów, które mogłyby doprowadzić do wypadku i przekazuje do urządzeń wykonawczych.
Dodatkowo w każdej chwili osoba niepełnosprawna może wezwać pomoc. Jej dane oraz aktualna pozycja zostaną natychmiast przekazane do centrum ratunkowego. Gdy ratownicy znajdą się na miejscu, urządzenie może automatycznie otworzyć drzwi.

Praktyczne zastosowanie wynalazku: Prostota i wykorzystanie własnej technologii sprawiają, iż sterownik ten ma szansę stać się naprawdę tanią alternatywą dla zachodnich rozwiązań pozwalając nie tylko na ograniczenie cen wózków elektrycznych, lecz także tworząc zupełnie nowe możliwości usamodzielnienia się osób chorych oraz ofiar wypadków. W Polsce jest ponad 3 mln niepełnosprawnych, z czego prawie milion osób niepełnosprawnych ruchowo. Modułowa konstrukcja pozwala na proste dostosowanie wózka do potrzeb użytkownika poprzez stosowanie zróżnicowanych sensorów oraz jego łatwa naprawę przez wymianę uszkodzonej części – nawet przez niewykwalifikowany personel.

Plany na przyszłość:
Ukończenie projektu, jego przetestowanie i wdrożenie do produkcji tak, by urządzenie mogło pomagać osobom niepełnosprawnym w Polsce i na Świecie. Przekazanie dokumentacji organizacjom zajmującym się osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, tak by mogły zlecić produkcję w swoich krajach, minimalizując koszty.