• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Parestand

17:25, 27.03.2014
Parestand

Parestand
Parestand

Podziel się:   Więcej
Nazwa wynalazku: Urządzenie do reedukacji chodu „Parestand”
 
Autor wynalazku: Jan Żuchowicz (66 l.)
 
Idea wynalazku: Ideą wynalazku było stworzenie urządzenia, które ułatwiłoby wysiłek i pracę terapeuty przy jednoczesnym zmniejszeniu wysiłku pacjenta, wracającego do zdrowia.
 
Pomysłodawca wynalazku, geneza powstania zespołu badawczego: Jan Żuchowicz
 
Geneza powstania wynalazku: 2 października 2011 roku udar mózgu wytyczył drogę w życiu pomysłodawcy. Choroba i obserwacje z wózka inwalidzkiego, z jakim trudem i wysiłkiem zmierzają się pacjenci, którzy utracili zdolność chodzenia i ich rehabilitanci zmotywowała go do znalezienia rozwiązania w tej sytuacji. Bezsenne noce przeplatane ćwiczeniami w łóżku przyniosły pierwsze rezultaty w postaci projektu urządzenia, które w opinii wielu autorytetów może zrewolucjonizować dotychczasowy proces reedukacji chodu.
 
Czy wynalazek został opatentowany / zgłoszony do odpowiednich instytucji: Urządzenie rehabilitacyjne do reedukacji chodu zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego RP dnia 21.08.2012 pod Nr. P.400452 Europejski Urząd Patentowy EP 14461510.1/JZU01EPO z dnia 21.02.2014 r.
 
Zasady działania wynalazku: Urządzenie jest skonstruowane z profili zamkniętych i wzmocnionych kątownikami, na których podwieszona jest główna szyna nośna, będąca zarazem szyną prowadzącą. W szynie nośnej podwieszony jest wózek jezdny z wciągarką i systemem odciążenia pacjenta. Pacjent zapięty w uprząż przy pomocy wciągarki jest spionizowany. W wózku jezdnym znajduje się system odciążania, który pozwala odciążyć pacjenta do zadanej wagi, którą chcemy by pokonywały mięśnie nóg rehabilitowanego. W trakcie ćwiczeń pacjent zmuszony jest do aktywnego brania udziału w terapii, będąc przez cały czas w pełni zabezpieczony i spionizowany. Wózek jezdny podąża za pacjentem w pełni zabezpieczając pozycję pionową. Urządzenie „Parestand” wyposażono w barierki zabezpieczające, które nie tylko zapewniają komfort i bezpieczeństwo rehabilitowanego, ale także przy odpowiedniej regulacji umożliwiają dopasowanie urządzenia do wzrostu pacjenta.
 
Praktyczne zastosowanie wynalazku: Urządzenie stosuje się w pierwszych krokach nauki chodu z pacjentami, którzy utracili tę zdolność. Urządzenie zabezpiecza pozycję pionową, jak również daje możliwość wykonywania samodzielnie kroków przy pełnym zabezpieczeniu pacjenta. Stosuje się w Ośrodkach Rehabilitacyjnych zajmujących się problematyką leczenia narządów ruchu.
 
Plany na przyszłość: Jan Żuchowicz, z uwagi na rosnącą na świecie ilość schorzeń układów ruchu, będzie kontynuował pracę nad dalszym rozwojem i udoskonaleniem urządzenia i jego modyfikacji.