• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Suszarka wibracyjna

17:34, 27.03.2014
Suszarka wibracyjna

Suszarka wibracyjna
Suszarka wibracyjna

Podziel się:   Więcej
Nazwa wynalazku: Suszarka wibracyjna z obiegiem spiralnym materiału na sicie 

Autor wynalazku:Damian Żurawski i 3 osobowy zespół

Idea wynalazku: Konstrukcja suszarki wibracyjnej pozwala na zlikwidowanie kanałów powstających podczas suszenia złoża materiału ziarnistego i zapewnia równomierność rozkładu wilgotności w suszonym złożu.
 Przez wywołanie ruchu obwodowego suszonego złoża, od środka sita do jego krawędzi, rozwiązanie zapewnia pracę w systemie ciągłym.

Pomysłodawca wynalazku, geneza powstania zespołu badawczego: Damian Żurawski. Zespół badawczy to w większości pracownicy zakładu chemii żywności WTIICH UTP w Bydgoszczy. Wcześniejsze prace badawcze nad przesiewaczem wibracyjnym i uzyskane zadowalające rezultaty skłoniły do dalszych prac nad aparaturą przemysłową. 

Geneza powstania wynalazku: Problemy związane z równomiernym stopniem wysuszenia materiału siewnego skłoniły do rozważań na temat udoskonalenia procesu suszarniczego. Wiedza z zakresu aparatury wykorzystującej zataczająco-śrubowy układ napędowy kalibratora do nasion pozwolił na opracowanie projektu konstrukcji suszarki wibracyjnej.

Czy wynalazek został opatentowany/zgłoszony do odpowiednich instytucji?: Został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.
 
 
 
...
 
Zasady działania wynalazku: Wynalazek dotyczy konstrukcji suszarki wibracyjnej z napędowym układem wibracyjnym zataczająco – śrubowym. Materiał suszony jest podawany do komory suszącej, zamkniętej pokrywą, na sito o średnicy oczek mniejszych od najmniejszej cząstki suszonego materiału. Doprowadzenie do suszarki gazu odbywa się za pomocą wentylatora z zagrzewaczem powietrza. Doprowadzenie gazu i odprowadzenie oparów realizowane jest elastycznymi rurociągami. Wibratory, pracujące w systemie współbieżnym, są ustawione naprzeciw siebie na tarczach i pochylone względem poziomu pod kątem od 20 do 80 stopni, najlepiej ok. 45 stopni. Po uruchomieniu wibratorów należy sprawdzić czy jest wywołany ruch materiału w komorze suszącej. Przedstawione rozwiązanie suszarki wibracyjnej pozwala na szybkie wysuszenie porcji materiału ziarnistego np. nasion lub nawozów. 

Praktyczne zastosowanie wynalazku: Suszarka wibracyjna znajduje zastosowanie w procesach suszenia materiałów biologicznych takich jak: nasiona, pasze. Zespół pracuje nad wdrożeniem aparatury do suszenia materiałów nieorganicznych przemysłu wydobywczego. 

Plany na przyszłość: Wdrożenie aparatury do suszenia materiału przemysłu wydobywczego oraz napełniaczy polimerowych. Udoskonalenie procesu w układzie pracy ciągłej urządzenia.