• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

System automatycznej detekcji zachowań osób

17:25, 27.03.2014
System automatycznej detekcji zachowań osób

System automatycznej detekcji zachowań osób
System automatycznej detekcji zachowań osób

Podziel się:   Więcej
Nazwa wynalazku: SYSTEM AUTOMATYCZNEJ DETEKCJI ZACHOWAŃ OSÓB 

Autor wynalazku: dr inż. Sławomir Maćkowiak, 42l., adiunkt, przedstawiciel 4-osobowej grupy. 

Idea wynalazku: System zaprojektowany w Katedrze Telekomunikacji Multimedialnej i Mikroelektroniki Politechniki Poznańskiej służy do automatycznego rozpoznawania zachowań osób, np. omdlenie, bójka, wołanie o pomoc. Jest to rozwiązanie oparte o zaawansowane modelowanie zachowano i różne metody klasyfikacji. Rozwiązanie jest skuteczne w wykrywaniu zdarzeń. W tradycyjnych systemach nadzoru wizyjnego by zwiększyć skuteczność zwiększa się liczbę kamer, ale w związku z tym licznie liczba potrzebnego personelu. Prezentowany system ma na celu automatyzację tych rozwiązań. 

Pomysłodawca wynalazku, geneza powstania zespołu badawczego: Pomysłodawcą jest dr inż. Sławomir Maćkowiak, zespół badawczy tworzą pracownicy naukowi i doktoranci Politechniki Poznańskiej.

Geneza powstania wynalazku: Budowa systemu rozpoczęła się od opracowania technik wykrywania osób i śledzenia trajektorii poruszania się wykrytych obiektów. Kolejnym krokiem było opracowanie metod opisu zachowań na podstawie punktów opisanych na sylwetce osób, opracowanie techniki umożliwiające porównywanie wzorców zachowań, przechowywanych w bazie z aktualnie śledzonymi punktami opisanymi na sylwetce wykrytej osoby. Rozwiązanie jest w fazie testów.
 
 
 
...
 
Czy wynalazek został opatentowany/zgłoszony do odpowiednich instytucji?: Zgłoszenia patentowego dokonano w Polsce, Europie i USA. 

Zasady działania wynalazku: Zachowanie intuicyjnie rozumiemy jako sekwencję póz, które składają się na ruch postaci. W każdej ramce z sekwencji dla obiektów w scenie wyliczane są deskryptory opisujące pozy, które są podawane na wejścia automatów. W ten sposób dojście do ostatniego stanu oznacza wykrycie zachowania reprezentowanego przez dany automat. Rozpoznawanie zachowania złożonego jest możliwe dzięki zrachowaniom modularności systemu, zachowania złożone można traktować jako połączenie kilku prymitywów. Łączone szeregowo pozwalają na definiowanie zachowań wykonywanych w kilku etapach. Zestawienie równoległe prymitywów pozwala rozpoznawać zachowania, w które zaangażowane jest kilka obiektów. 

Praktyczne zastosowanie wynalazku: Zastosowanie w przestrzeni otwartej i zamkniętej. Np. systemy dozoru wizyjnego stosowane przez jednostki miejsce. System można zintegrować z istniejącą infrastrukturą i aktywnie zwiększyć bezpieczeństwo osób w miejscach publicznych. Instalacja jest możliwa w domach i mieszkaniach w celu opieki nad osobami samotnymi. System może automatycznie powiadamiać odpowiednie instytucje lub osoby o zagrożeniu osoby samotnej. 

Plany na przyszłość: Prowadzone są badania nad ulepszeniem wynalazku. Planowane są prace związane z modelowaniem interakcji grupy osób.