Strona główna » Wiedza » przyroda » Dzika Polska

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Dzika Polska - Ukochana wataha

fW tym odcinku razem z prowadzącymi wyruszamy na największą Polską wyspę Wolin. Jej tajemnice odkryje przed widzami prof. Stanisław Musielak z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Wody Bałtyku utworzyły tu najwyższe na polskim wybrzeżu klify. »  
00:24:39

Dzika Polska - Ja borsuk

imageBorsuk za ostoję obiera lasy, przeważnie słoneczne stoki, pokryte lasem pagórki w pobliżu pól, czasem nawet na niezalesionych skłonach w środku pól. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia. W dzień przesiaduje w norze. »  
00:24:44

Dzika Polska - Nasi bracia żurawie

imageDo niedawna zaliczane do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków, ostatnio imponująco się odrodziły i zbliżyły do człowieka. Zachowały jednak swą dzikość i dystans wobec nas, nadal więc pozostaje w mocy powiedzenie „Ostrożny jak żuraw”. »  
00:24:36

Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary

imageWśród meandrów Czarnej Hańczy, nad samym brzegiem nieokiełznanej rzeki stoi stara chata po starowiercach. Tu w zaciszu mieszka Piotr Malczewski, fotograf o oryginalnym spojrzeniu na otaczający nas świat. »  
00:24:48

Dzika Polska - Echo podmokłej puszczy

imagePuchacz to niezwykła sowa. Przenikliwe oczy i głęboki głos to charakterystyczne cechy tego ptaka. W jaki sposób można go zwabić. Okazuje się, że wystarczy zwykłe pudło... »  
00:24:54

Dzika Polska - Lecą żurawie

foto Wysmukły, wyprostowany, dumnie chodzi po polach na zgrabnych, długich nogach. Ma eleganckie popielate upierzenie i czarne końcówki skrzydeł. Żuraw jest ważnym gatunkiem wzbogacającym ptasią różnorodność w Polsce. Miejscem akcji odcinka są okolice Nowogardu Szczecińskiego, a bohaterem jest doskonały obserwator żurawi, filmowiec Marek Piotrowicz, który podpatruje gody żurawi. Żurawie zaczynają widowiskowy »  
00:23:55

Dzika Polska - Wykuwanie różnorodności

foto Dzięcioły są u nas barwną ilustracją różnorodności biologicznej ptasiego świata. Ale nie tylko ptasiego również całego środowiska, w którym żyją. Nie ma lepszego dowodu rozmaitości składu gatunkowego drzewostanu leśnego, niż chór głosów i werbli dzięciołów różnych gatunków jednocześnie. Gatunki te są dość do siebie podobne, co już samo przez się »  
00:00:00

Dzika Polska - Ryjek wiecznie głodny

foto Ryjówka malutka, czy trochę od niej większa ryjówka aksamitna to zaledwie kilku gramowe istoty. To małe ssaki owadożerne, krewniacy kreta czy jeża, a nie myszy czy nornika. Istoty tyleż mało znane, co zadziwiające. Żywe ilustracje tego, jak i na ile sposobów natura zróżnicowała świat istot żywych, także zwierząt, i to »  
00:24:59

Dzika Polska - Ukochana żółwica

foto Tuż przy zachodniej granicy Polski uchowała się do niedawna nikomu nieznana społeczność żółwi błotnych. Odkrył ją zawołany badacz gadziego rodu, dowodząc, że mają unikalne garnitury genetyczne, są niezwykle cennym dla biologów echem ewolucyjnych pradziejów i trzeba ułatwić im przetrwanie. Uczynił te istoty w skorupach nieledwie pełnoprawnymi członkami swojej rodziny, której »  
00:24:02

Dzika Polska - Uważnie o ważkach

foto My, ludzie, jeszcze nie marzyliśmy o śmigłowcach, zaś ważki były nimi już od milionów lat. Rozwiązania techniczne, jakie zastosowała natura, tworząc te maleńkie wehikuły, do dziś budzą podziw inżynierów lotnictwa. Nie mniej frapujące są jednak i inne szczegóły z życia tych owadów, w tym – ich niezwykłe powiązania ze środowiskiem. »  
00:24:55

Dzika Polska - Ich maleńki modraszek

foto Para młodych ludzi z paromiesięcznym potomkiem na rękach biega wśród zarośli dzikiego ugoru w poszukiwaniu rzadkiego motyla. Bo, jakby mało im było blasków i cieni własnego rozmnażania, chcą dokładnie poznać, jak rozmnażają się małe, nikomu prawie nieznane motylki. Zrozumiemy ich pasję, gdy wprowadzą nas w tajniki zupełnie niezwykłych godów motyla »  
00:24:37

Dzika Polska - Pastwisko dla susła

foto Garstka żyjących jeszcze u nas na Zamojszczyźnie, stepowych susłów perełkowanych potrzebuje do przetrwania pastwisk, przypominających step. Zapewnić im takie mogą pasące się krowy, pełniące role żywych kosiarek i chroniące step przed zarośnięciem przez drzewa i krzewy. A jak nie ma akurat krów – to trzeba użyć prawdziwej kosiarki, prowadząc gospodarkę »  
00:24:47

Dzika Polska - Pożądane żądła

foto Małe, ale ważne. Nie tylko dlatego, że zawdzięczamy im miód. Na ich wątłych skrzydełkach opiera się spora cześć gospodarki rolnej świata. Ale też – bogactwo przyrodnicze lasów. Tu szczególna rola przypada dzikim odmianom pszczół. Z jedną z nich, nie dającą zbyt wiele miodu, ale ważną dla lasu, spotkamy się w »  
00:00:00

Dzika Polska - Ślimaki na zakręcie

foto Każdy mieszkający w skręconej skorupie ślimak jest właściwie przez całe życie na zakręcie. Ale niektóre z nich, często mało znane, znalazły się na zakręcie swoich dziejów. Być może niektóre wkrótce znikną. Badacze starają się poznać losy tych istot o często niezwykłych obyczajach, poszukując ich w lasach i ruinach zamczysk Dolnego »  
00:00:00

Dzika Polska - Uskrzydlone związki

fotoPtaki pod jednym względem na pewno przypominają ludzi: że na czas rozrodu tworzą pary. Na ile te ptasie małżeństwa są podobne do naszych. Ciekawe, jak wygląda ta kwestia w oczach badaczy, którzy sami tworzą przykładną małżeńską parę. A taką właśnie udało nam się znaleźć. »  
00:24:41

Dzika Polska - Pełna energii - Najjaśniejszy punkt Bieszczadów

foto Jeszcze kilka lat temu diabeł mówił tu dobranoc. Dziś nawet zachodzące słońce tego nie robi, bo choć znika za górami, jego energia pozostaje w akumulatorach. Właściciel gospodarstwa gościnnego o wdzięcznej nazwie Ranczo Eko-Frontiers biolog dr Andrzej Czech nie bez dumy zapewnia, że w ogóle nie jest ono podłączone do sieci »  
00:25:00