Strona główna » Wiedza » przyroda » Dzika Polska

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia

imageLasy są pełne tropów. Jelenie, dziki, borsuki, żubry zostawiają znaki swojej bytności. My ruszamy jednak śladem prawdziwego króla puszczy - niedźwiedzia. »  
00:25:00

Dzika Polska - Popielate życie

fotoTrudno powiedzieć, gdzie jest. Trudno dociec, czy w ogóle jest. Niełatwo komukolwiek wytłumaczyć, kim jest. Popielica - jedno z najbardziej tajemniczych i nieznanych zwierząt rodzimej fauny. »  
00:25:10

Dzika Polska - Nocka Nocków

foto O zmierzchu nietoperze wzdłuż leśnego potoku podążają w góry. Po drodze wpadają w delikatną sieć badaczy i dostają obrączki lub nadajniki telemetryczne. Dzięki nim wiemy, że część tych lotników podąża do nocnego klubu na wspólną imprezę... »  
00:24:15

Dzika Polska - Ukochana wataha

fW tym odcinku razem z prowadzącymi wyruszamy na największą Polską wyspę Wolin. Jej tajemnice odkryje przed widzami prof. Stanisław Musielak z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Wody Bałtyku utworzyły tu najwyższe na polskim wybrzeżu klify. »  
00:24:39

Dzika Polska - Ja borsuk

imageBorsuk za ostoję obiera lasy, przeważnie słoneczne stoki, pokryte lasem pagórki w pobliżu pól, czasem nawet na niezalesionych skłonach w środku pól. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia. W dzień przesiaduje w norze. »  
00:24:44

Dzika Polska - Nasi bracia żurawie

imageDo niedawna zaliczane do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków, ostatnio imponująco się odrodziły i zbliżyły do człowieka. Zachowały jednak swą dzikość i dystans wobec nas, nadal więc pozostaje w mocy powiedzenie „Ostrożny jak żuraw”. »  
00:24:36

Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary

imageWśród meandrów Czarnej Hańczy, nad samym brzegiem nieokiełznanej rzeki stoi stara chata po starowiercach. Tu w zaciszu mieszka Piotr Malczewski, fotograf o oryginalnym spojrzeniu na otaczający nas świat. »  
00:24:48

Dzika Polska - Echo podmokłej puszczy

imagePuchacz to niezwykła sowa. Przenikliwe oczy i głęboki głos to charakterystyczne cechy tego ptaka. W jaki sposób można go zwabić. Okazuje się, że wystarczy zwykłe pudło... »  
00:24:54

Dzika Polska - Żubry nie piją żubrówki

imageJak woda wpływa na zachowanie zwierząt i jak zwierzęta wpływają na wodę? Odpowiedzi szukamy w Puszczy Białowieskiej. »  
00:24:33

Dzika Polska - Lecą żurawie

foto Wysmukły, wyprostowany, dumnie chodzi po polach na zgrabnych, długich nogach. Ma eleganckie popielate upierzenie i czarne końcówki skrzydeł. Żuraw jest ważnym gatunkiem wzbogacającym ptasią różnorodność w Polsce. Miejscem akcji odcinka są okolice Nowogardu Szczecińskiego, a bohaterem jest doskonały obserwator żurawi, filmowiec Marek Piotrowicz, który podpatruje gody żurawi. Żurawie zaczynają widowiskowy »  
00:23:55

Dzika Polska - Wykuwanie różnorodności

foto Dzięcioły są u nas barwną ilustracją różnorodności biologicznej ptasiego świata. Ale nie tylko ptasiego również całego środowiska, w którym żyją. Nie ma lepszego dowodu rozmaitości składu gatunkowego drzewostanu leśnego, niż chór głosów i werbli dzięciołów różnych gatunków jednocześnie. Gatunki te są dość do siebie podobne, co już samo przez się »  
00:00:00

Dzika Polska - Ryjek wiecznie głodny

foto Ryjówka malutka, czy trochę od niej większa ryjówka aksamitna to zaledwie kilku gramowe istoty. To małe ssaki owadożerne, krewniacy kreta czy jeża, a nie myszy czy nornika. Istoty tyleż mało znane, co zadziwiające. Żywe ilustracje tego, jak i na ile sposobów natura zróżnicowała świat istot żywych, także zwierząt, i to »  
00:24:59

Dzika Polska - Ukochana żółwica

foto Tuż przy zachodniej granicy Polski uchowała się do niedawna nikomu nieznana społeczność żółwi błotnych. Odkrył ją zawołany badacz gadziego rodu, dowodząc, że mają unikalne garnitury genetyczne, są niezwykle cennym dla biologów echem ewolucyjnych pradziejów i trzeba ułatwić im przetrwanie. Uczynił te istoty w skorupach nieledwie pełnoprawnymi członkami swojej rodziny, której »  
00:24:02

Dzika Polska - Uważnie o ważkach

foto My, ludzie, jeszcze nie marzyliśmy o śmigłowcach, zaś ważki były nimi już od milionów lat. Rozwiązania techniczne, jakie zastosowała natura, tworząc te maleńkie wehikuły, do dziś budzą podziw inżynierów lotnictwa. Nie mniej frapujące są jednak i inne szczegóły z życia tych owadów, w tym – ich niezwykłe powiązania ze środowiskiem. »  
00:24:55

Dzika Polska - Ich maleńki modraszek

foto Para młodych ludzi z paromiesięcznym potomkiem na rękach biega wśród zarośli dzikiego ugoru w poszukiwaniu rzadkiego motyla. Bo, jakby mało im było blasków i cieni własnego rozmnażania, chcą dokładnie poznać, jak rozmnażają się małe, nikomu prawie nieznane motylki. Zrozumiemy ich pasję, gdy wprowadzą nas w tajniki zupełnie niezwykłych godów motyla »  
00:24:37

Dzika Polska - Pastwisko dla susła

foto Garstka żyjących jeszcze u nas na Zamojszczyźnie, stepowych susłów perełkowanych potrzebuje do przetrwania pastwisk, przypominających step. Zapewnić im takie mogą pasące się krowy, pełniące role żywych kosiarek i chroniące step przed zarośnięciem przez drzewa i krzewy. A jak nie ma akurat krów – to trzeba użyć prawdziwej kosiarki, prowadząc gospodarkę »  
00:24:47