Strona główna » Wiedza » przyroda » Dzika Polska

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia

imageLasy są pełne tropów. Jelenie, dziki, borsuki, żubry zostawiają znaki swojej bytności. My ruszamy jednak śladem prawdziwego króla puszczy - niedźwiedzia. »  

Dzika Polska - Popielate życie

fotoTrudno powiedzieć, gdzie jest. Trudno dociec, czy w ogóle jest. Niełatwo komukolwiek wytłumaczyć, kim jest. Popielica - jedno z najbardziej tajemniczych i nieznanych zwierząt rodzimej fauny. »  

Dzika Polska - Nocka Nocków

foto O zmierzchu nietoperze wzdłuż leśnego potoku podążają w góry. Po drodze wpadają w delikatną sieć badaczy i dostają obrączki lub nadajniki telemetryczne. Dzięki nim wiemy, że część tych lotników podąża do nocnego klubu na wspólną imprezę... »  

Dzika Polska - Ukochana wataha

fW tym odcinku razem z prowadzącymi wyruszamy na największą Polską wyspę Wolin. Jej tajemnice odkryje przed widzami prof. Stanisław Musielak z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Wody Bałtyku utworzyły tu najwyższe na polskim wybrzeżu klify. »  

Dzika Polska - Ja borsuk

imageBorsuk za ostoję obiera lasy, przeważnie słoneczne stoki, pokryte lasem pagórki w pobliżu pól, czasem nawet na niezalesionych skłonach w środku pól. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia. W dzień przesiaduje w norze. »  

Dzika Polska - Nasi bracia żurawie

imageDo niedawna zaliczane do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków, ostatnio imponująco się odrodziły i zbliżyły do człowieka. Zachowały jednak swą dzikość i dystans wobec nas, nadal więc pozostaje w mocy powiedzenie „Ostrożny jak żuraw”. »  

Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary

imageWśród meandrów Czarnej Hańczy, nad samym brzegiem nieokiełznanej rzeki stoi stara chata po starowiercach. Tu w zaciszu mieszka Piotr Malczewski, fotograf o oryginalnym spojrzeniu na otaczający nas świat. »  

Dzika Polska - Echo podmokłej puszczy

imagePuchacz to niezwykła sowa. Przenikliwe oczy i głęboki głos to charakterystyczne cechy tego ptaka. W jaki sposób można go zwabić. Okazuje się, że wystarczy zwykłe pudło... »  

Dzika Polska - Żubry nie piją żubrówki

imageJak woda wpływa na zachowanie zwierząt i jak zwierzęta wpływają na wodę? Odpowiedzi szukamy w Puszczy Białowieskiej. »  

Dzika Polska - Dni, w których wypłynęła wydra

Wydra Na obraz różnorodności przyrody wpływają nie tylko gatunki zagrożone, ale i te, które przeżywają renesans, jeżeli nie eksplozję liczebności. Pokazując w ten sposób, jakie mogą być efekty ochrony gatunkowej, a z czasem też powinny pokazać, jaki tego rodzaju renesans ma wpływ na ogólną różnorodność biologiczna. Wydra, która jeszcze w latach »  

Dzika Polska - Wilcze manewry

foto W przepastnych Borach Dolnośląskich kryły się wielkie poligony wojsk radzieckich. Gdy wojska stąd odmaszerowały, pozostawiając po sobie zarastające lasem pustkowia, zapanowała tu niepodzielnie przyroda. Takiego, obfitującego w zwierzynę, a bezludnego matecznika nie mogły nie odkryć wilki. I przywędrowały tutaj, a za nimi wyruszyło dwoje badaczy wilczych zwyczajów i wędrówek. Wraz »  

Dzika Polska - Biały król nieba

foto43 Jeszcze nie tak dawno możliwość spotkania orła w naszym kraju była czymś niezwykłym, dostępnym tylko wybrańcom. Orły bieliki oglądano tylko w muzeach lub ogrodach zoologicznych, gdzie można było zapoznać się tylko z cząstką ich piękna. Prawdziwy ich majestat objawia się jednak w locie. Zaledwie sto lat temu bielik - największy »  

Dzika Polska - Żywy relikt mokradeł

Łoś Łoś jest gatunkiem wciąż objętym moratorium czyli całorocznym okresem ochronnym. Na Bagnach Biebrzańskich bytuje unikalna pod względem genetycznym populacja; którą, w dobie ogromnej presji na ochronę różnorodności genetycznej należałoby otoczyć szczególną troską a nawet formą ochrony. Jesień to czas, gdy spora część łosi opuszcza bagna, gdzie zanika wegetacja i nie »  

Dzika Polska - Inżynierowie z zębem

foto Bobry - zwierzę nieomal cudem uratowane. Do niedawna jeszcze prawie nieobecne w krajobrazie naszych wód, a dziś już ten krajobraz nawet kształtujące. Bo ścinające drzewa, zatykające rowy, zatapiające lasy ale też tworzące ogromną różnorodność życia wokół. Bobry przeżyły u nas nieopisane odrodzenie i wielką ekspansję, co cieszy dr Andrzeja Czecha »  

Dzika Polska - Nie przytulajmy niedźwiedzi

foto Narratorem filmu jest prof. Zbigniew Jakubiec, który od wielu lat zajmuje się badaniem populacji niedźwiedzi brunatnych w Polsce. W odcinku występuje również Radosław Ratajszczak, dyrektor Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, założyciel wybiegu dla poszkodowanych niedźwiedzi, w którym zwierzęta mieszkają w warunkach, zbliżonych do naturalnych. Wielką sztuką jest zobaczyć w lesie niedźwiedzia. Piękny, »  

Dzika Polska - Drapieżnicy w galarecie

foto O śluzowcach znanych też jako śluzorośla mało kto słyszał, mało kto zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Już sama nazwa, zupełnie niesłusznie, może budzić złe skojarzenia, albowiem to co oślizgłe nie cieszy się specjalnymi względami wśród ludzi. A jednak są to fascynujące organizmy. Czym zatem są śluzowce? Na to pytanie »