• Wersja do druku
  • -AA+A

Kontrowersyjny „Jack Strong”

18:32, 31.01.2014
Kontrowersyjny „Jack Strong” „Jack Strong”, czyli pułkownik Ryszard Kukliński, został bohaterem nowego filmu sensacyjnego Władysława Pasikowskiego. We Wrocławiu widzowie mogli obejrzeć przedpremierowy pokaz. Ekranizacja jego życia w czasach zimnej wojny i współpracy z amerykańskim wywiadem pochłonęła prawie 5 mln dolarów, a przygotowania do zdjęć zajęły ponad 5 lat.

„Jack Strong”, czyli pułkownik Ryszard Kukliński, został bohaterem nowego filmu sensacyjnego Władysława Pasikowskiego. We Wrocławiu widzowie mogli obejrzeć przedpremierowy pokaz. Ekranizacja jego życia w czasach zimnej wojny i współpracy z amerykańskim wywiadem pochłonęła prawie 5 mln dolarów, a przygotowania do zdjęć zajęły ponad 5 lat.

Marcin Dobrociński wcielił się w rolę Ryszarda Kuklińskiego
Marcin Dobrociński wcielił się w rolę Ryszarda Kuklińskiego

Podziel się:   Więcej

Film opowiada o Ryszardzie Kuklińskim, pułkowniku Wojska Polskiego, który na początku lat 70. stał się tajnym współpracownikiem CIA o pseudonimie „Jack Strong”. Zdjęcia kręcono między innymi w Gdańsku, Moskwie, Waszyngtonie, a także w Legnicy na terenie tamtejszej huty.

W rolę Ryszarda Kuklińskiego wcielił się Marcin Dobrociński. Przygotowując się do roli czytał publikację na temat pułkownika. Rozmawiał także z jego bliskimi. Chciałem, by to nie była postać pomnikowa, a człowiek z realnymi dylematami, przed którymi stawał - mówi aktor.

W rolę profesora Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych, wcielił się Krzysztof Pieczyński.

Pułkownik Ryszard Kukliński był wysokim oficerem sztabowym wojsk Układu Warszawskiego. W latach 70. i 80. przekazał Stanom Zjednoczonym 40 tys. stron tajnych dokumentów, w tym plany ewentualnej inwazji wojsk sowieckich na Zachód oraz dane dotyczące rozmieszczenia broni nuklearnej przez Sowietów.

Pasikowski miał niezwykle trudne zadanie. Od samego początku było wiadomo, że film może wzbudzić kontrowersje. Zdaniem historyka profesora Grzegorza Straucholda, dzięki ekranizacji widzowie łatwiej zrozumieją motywy, które skłoniły pułkownika Kuklińskiego do współpracy z wywiadem amerykańskim.

Ogólnopolska premiera filmu „Jack Strong” odbędzie się 7 lutego.

Łukasz Ciona