• Wersja do druku
  • -AA+A

Księga Henrykowska na liście UNESCO?

17:27, 01.03.2014
Księga Henrykowska na liście UNESCO? Księga Henrykowska, średniowieczny rękopis z XIII wieku, w którym po raz pierwszy zapisane jest zdanie w języku polskim, ma szansę znaleźć się w prestiżowym spisie UNESCO. Wniosek w tej sprawie właśnie podpisał metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Księga Henrykowska, średniowieczny rękopis z XIII wieku, w którym po raz pierwszy zapisane jest zdanie w języku polskim, ma szansę znaleźć się w prestiżowym spisie UNESCO. Wniosek w tej sprawie właśnie podpisał metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Księgę napisano po łacinie
Księgę napisano po łacinie

Podziel się:   Więcej

Księga Henrykowska to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Księga powstała w zakonie cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Napisano ją po łacinie, jednak w treści rękopisu znajduje się – uważane za najstarsze – pierwsze zdanie zapisane w języku polskim.

Zdaniem prof. Wojciecha Mrozowicza Księga Henrykowska to zabytek pokazujący spotkanie dwóch światów: słowiańskiego i zachodniego. Jest źródłem poznania procesów wymiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały o kształcie przyszłej Europy. Pokazuje, że na Śląsku spotykały się różne narody, tradycje. To polskie zdanie zostało zapisane przez niemieckiego mnicha w łacińskiej kronice, a włożone w usta Czecha mówiącego do żony Polki – wyjaśnia naukowiec.

Teraz unikatowe dla Polski dzieło może być znane na świecie. Lista „Pamięć świata” UNESCO to rejestr rękopisów, druków i dokumentów audiowizualnych o największym znaczeniu dla naszej cywilizacji. Uzyskanie takiego wpisu to ogromny prestiż.

Wniosek o umieszczenie Księgi Henrykowskiej w spisie ksiąg ważnych dla cywilizacji podpisał już arcybiskup Józef Kupny. Teraz propozycję umieszczenia rękopisu na prestiżowej liście będzie musiała zatwierdzić komisja w Warszawie. Jeśli się to uda, ostatecznie o wpisie na światową listę UNESCO zadecyduje komisja w Genewie.

W przyszłym tygodniu wniosek wraz z listem intencyjnym metropolity wrocławskiego ma trafić do Krajowego Komitetu UNESCO. To czy rękopis znajdzie się na prestiżowej liście będzie wiadomo pod koniec marca.

Magdalena Wawrzyniak