• Wersja do druku
  • -AA+A

Dolny Śląsk dostał 800 milionów na program rozwoju obszarów wiejskich

Dni Europy

18:05, 09.05.2013
Dni Europy 9 maja, także we Wrocławiu, obchodzono Dzień Europy. Dokładnie 63 lata temu francuski minister Robert Schuman przedstawił plan integracji ekonomicznej z Niemcami. Na tej podstawie powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która była zalążkiem Unii Europejskiej. Od Obecności Polski w Unii minęło 9 lat – co w tym czasie zyskał Dolny Śląsk?

9 maja, także we Wrocławiu, obchodzono Dzień Europy. Dokładnie 63 lata temu francuski minister Robert Schuman przedstawił plan integracji ekonomicznej z Niemcami. Na tej podstawie powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która była zalążkiem Unii Europejskiej. Od Obecności Polski w Unii minęło 9 lat – co w tym czasie zyskał Dolny Śląsk?

Rocznicę  Deklaracji Schumana świętowano w Parku Staromiejskim
Rocznicę Deklaracji Schumana świętowano w Parku Staromiejskim

Podziel się:   Więcej

Rocznicę tzw. deklaracji Schumana świętowano w czwartek w Parku Staromiejskim. Najmłodsi mogli uczestniczyć w konkursie „Moja okolica pięknieje dzięki RPO”, czyli funduszowi unijnemu dla Dolnego Śląska.

W ciągu ostatnich 5 lat Dolny Śląsk dostał ponad 5 mld zł na inwestycje w ramach RPO i prawie 2 mld na Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Priorytetem było wsparcie przedsiębiorstw i inwestycje drogowe. Sporo wydano na zwiększenie dostępu do Internetu, ochronę środowiska i edukację.

Wrocław zyskał bardzo dużo, ale to nie wszystko. Dolny Śląsk dostał 800 mln na program rozwoju obszarów wiejskich. W kolejnej perspektywie finansowania Dolny Śląsk będzie miał do wydania ponad 2 mld euro.

Członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko pieniądze – to także możliwość pracy za granicą. Na podobne korzyści liczy Chorwacja, która w lipcu wejdzie do UE. Ambasador tego kraju uczestniczył we wrocławskich obchodach.

Przed wejściem do Unii wiele osób – w tym politycy – twierdzili, że Polska na tej decyzji straci. Teraz – po 9 latach – patrząc na to, co zyskaliśmy, chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja wejścia do UE była słuszna.

Sylwia Gazda