• Wersja do druku
  • -AA+A

Nowe złotówki

17:17, 07.04.2014
Nowe złotówki Kraje Unii Europejskiej banknoty zmieniają je średnio co 8 lat, Polska zrobiła to po raz pierwszy od 1995 roku. Banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami od dziś są w obiegu. Sprawdziliśmy jak wyglądają nowe złotówki i komu potrzebne były takie zmiany.

Kraje Unii Europejskiej banknoty zmieniają je średnio co 8 lat, Polska zrobiła to po raz pierwszy od 1995 roku. Banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami od dziś są w obiegu. Sprawdziliśmy jak wyglądają nowe złotówki i komu potrzebne były takie zmiany.

Zmiany zabezpieczeń pojawiły się na  banknotach  o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych
Zmiany zabezpieczeń pojawiły się na banknotach o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych

Podziel się:   Więcej

Zmiany zabezpieczeń pojawiły się na banknotach o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Nie został określony termin wycofania banknotów dotychczasowych, gdyż nie ma takiej potrzeby. Jednocześnie w obrocie gotówkowym będą funkcjonowały zarówno dotychczasowe i zmodernizowane banknoty – poinformowała Zuzanna Karbowniczak, kierownik zespołu kasowo-skarbcowego z oddziału NBP we Wrocławiu.

Na banknocie stuzłotowym gołym okiem można dostrzec oznaczenie dla osób niewidomych, rozetę zmieniającą kolor i koronę. Banknot pięćdziesięciozłotowy zamiast rozety ma literę „K”, zmieniającą się z koloru zielonego na niebieski. Z kolei dziesięcio- i dwudziestozłotowe nominały posiadają pas opalizujący. Musimy iść z duchem czasu. Nowe zabezpieczenia są potrzebne, bo widocznie są nowe zagrożenia – zauważa Marek Pasztetnik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej we Wrocławiu.

Poziom fałszerstw w Polsce jest bardzo niski, co pokazują statystki. Na milion banknotów, tylko 8 zostało zidentyfikowanych jako fałszywe – mówi Zuzanna Karbowniczak. Zmiany są wymogiem nowych technologii. To ułatwienie dla instytucji zliczających i kontrolujących pieniądze. Pracownicy Narodowego Banku Polskiego przeszkolili w tym zakresie pracowników handlowych we Wrocławiu.

Nowe banknoty będą w obiegu razem ze starymi, warto jednak pamiętać, że pieniądze nie żyją wiecznie. Im mniejszy nominał, tym krócej pieniądze żyją. Szacujemy, że 10, 20 zł żyje ok. 12, 16 miesięcy, 100 zł około 3 lat, 200 około 4 lat – mówi Piotr Toczyński z Wydziału Statystyczno-dewizowego oddziału NBP we Wrocławiu.

Od dziś fałszerzom będzie się żyło jeszcze trudniej. Zabezpieczenia wprowadzone przez NBP są jednymi z najnowocześniejszych na świecie.

Aleksandra Marciniak