• Wersja do druku
  • -AA+A

Obwodnica Szczawna-Zdroju

18:09, 25.02.2013
Obwodnica Szczawna-Zdroju Kierowcy doczekali się pierwszego, trzykilometrowego, odcinka obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha zarazem. Kosztował budżet województwa 29 mln zł. W poniedziałek zapowiedziano także budowę następnych odcinków.

Kierowcy doczekali się pierwszego, trzykilometrowego, odcinka obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha zarazem. Kosztował budżet województwa 29 mln zł. W poniedziałek zapowiedziano także budowę następnych odcinków.

Otwarcie pierwszego, trzykilometrowego, odcinka obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha
Otwarcie pierwszego, trzykilometrowego, odcinka obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha

Podziel się:   Więcej

Mimo gęstej mgły kierowcy cieszyli się, że drogę w końcu otwarto, bo budowę zakończono jeszcze w grudniu i długo zwlekano z włączeniem jej do ruchu. Droga biegnie przez teren bitwy pod Strugą z 1805 roku, gdzie ułani Legii Nadwiślańskiej rozgromili prusaków i po raz pierwszy na obecnych ziemiach polskich śpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Ten odcinek nie rozwiązuje jeszcze problemu, tylko częściowo omija Szczawno. By całkowicie zniknął ruch ze szczawieńskiego zdroju niezbędna jest kontynuacja budowy. Już rozpoczęły się prace projektowe kolejnych dwóch odcinków. Prace projektowe nad 15-kilometrowym odcinkiem do Kamiennej Góry mają zakończyć się do 2014 roku, później sama inwestycja powinna trwać dwa lata. Ten odcinek połączy się m.in. z trasą S-3 na południe Europy, której budowa się rozpoczyna.

Dla wałbrzyszan istotny będzie drugi odcinek, który okrąży ich miasto. Będzie kosztował 90 mln zł i też ma być gotowy 2016 roku.

Maciej Maciejewski