• Wersja do druku
  • -AA+A

Pałac na sprzedaż

17:31, 14.06.2011
Pałac na sprzedaż Nie ma chętnych na kupno osiemnastowiecznego pałacu w Lubiechowej koło Złotoryi. Zabytek wraz z cennym parkiem próbowało sprzedać za milion złotych tamtejsze starostwo. Cena okazała się jednak zbyt wygórowana, bo na wtorkowy przetarg nikt się nie zgłosił.

Nie ma chętnych na kupno osiemnastowiecznego pałacu w Lubiechowej koło Złotoryi. Zabytek wraz z cennym parkiem próbowało sprzedać za milion złotych tamtejsze starostwo. Cena okazała się jednak zbyt wygórowana, bo na wtorkowy przetarg nikt się nie zgłosił.

Osiemnastowieczny pałac w Lubiechowej  koło  Złotoryi niszczeje
Osiemnastowieczny pałac w Lubiechowej koło Złotoryi niszczeje

Podziel się:   Więcej
Na sprzedaży pałacu nie mniej niż władzom powiatu zależy mieszkańcom Lubiechowej. Liczą na miejsca pracy, nawet gdyby został zaadaptowany na prywatną rezydencję. Pałac ma bogatą przeszłość. Kiedyś był siedzibą rodu Zedlitzów, w czasach Polski Ludowej mieścił się w nim ośrodek kolonijny PKP, od sześciu lat decyzją wojewody jego właścicielem jest złotoryjskie starostwo. Samorząd początkowo planował remont zabytku, ale zrezygnował z tego pomysłu.

Władze powiatu próbują pozbyć się pałacu od ubiegło roku. Początkowo jego sprzedaż blokował konserwator zabytków. Gdy wreszcie udało się uzyskać zgodę ministerstwa i zorganizowano przetarg, cena okazała się za wysoka.

Pałac mimo że jest pilnowany - niszczeje. Na nabywcę pałacu czeka trzyhektarowy park, a w nim wiele drzew-pomników przyrody. W gęstwinie widzieliśmy ślady pozostawione przez poszukiwaczy skarbów. Mieszkańcy wsi potwierdzają, że okolica jest plądrowana przez ludzi z wykrywaczami metalu.

Pałac nie jest jedynym zabytkiem w Lubiechowej. W niepozornej szopie znajduje się ewangelicki kościół. W dobrym stanie zachowały się drewniane empory i stropy.

Andrzej Lampart