• Wersja do druku
  • -AA+A

Podziemne miasto

17:52, 15.11.2011
Podziemne miasto <i>To nie tylko legenda - podziemne miasto w Lubaniu jest faktem</i> - mówią eksploratorzy z miesięcznika „Odkrywca”. Istnienie podziemnych korytarzy potwierdzają najnowsze odwierty.

To nie tylko legenda - podziemne miasto w Lubaniu jest faktem - mówią eksploratorzy z miesięcznika „Odkrywca”. Istnienie podziemnych korytarzy potwierdzają najnowsze odwierty.

Lubań
Lubań

Podziel się:   Więcej
Od wielu lat najstarsi mieszkańcy Lubania opowiadali o sekretnych przejściach i biegnących pod miastem tunelach wybudowanych przez hitlerowców. Przez lata historia miała być tylko legendą. Do sierpnia tego roku - wtedy znaleziono hitlerowską dokumentację podziemnych sztolni. W parku na Kamiennej Górze ruszyły odwierty - za pomocą specjalnej maszyny odkrywcy drążą otwory w skale.

Wiadomo, że do podziemnych korytarzy po wojnie nie weszli ani Polacy, ani Rosjanie. Niemcy wysadzili wejście do podziemnej budowli. Przy pomocy specjalistycznej wiertni udało się wykonać 3 otwory prowadzące do podziemnych korytarzy. Biegną one zgodnie ze znalezioną mapą.

Eksploratorzy przy użyciu georadaru i magnetometrów wyznaczyli już kolejne biegnące pod miastem tunele. Miejscowy samorząd chce wykorzystać podziemne miasto do promocji Lubania. Prace przy odkopywaniu wejść do podziemi rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Jacek Jaworski