• Wersja do druku
  • -AA+A

Przeładowane busy

20:41, 26.11.2012
Przeładowane busy Wyniki akcji przeprowadzonej w poniedziałek w rejonie Legnicy przez Inspekcję Transportu Drogowego są niepokojące. Kontrolowano dostawcze busy o dopuszczonym ciężarze do 3,5 tony. 90% aut było przeładowanych. Wszystko wskazuje na to, że problem dotyczy całego kraju i chodzi o duże pieniądze.

Wyniki akcji przeprowadzonej w poniedziałek w rejonie Legnicy przez Inspekcję Transportu Drogowego są niepokojące. Kontrolowano dostawcze busy o dopuszczonym ciężarze do 3,5 tony. 90% aut było przeładowanych. Wszystko wskazuje na to, że problem dotyczy całego kraju i chodzi o duże pieniądze.

90% skontrolowanych aut było przeładowanych
90% skontrolowanych aut było przeładowanych

Podziel się:   Więcej

W akcji przeprowadzonej w kilku punktach z udziałem kilkunastu funkcjonariuszy i nieoznakowanych samochodów najważniejsza była waga ustawiona przy wjeździe do Legnicy. Z 38 skontrolowanych aut aż 32 były przeładowane. Zdaniem inspektorów to nie przypadek tylko przejaw „cwaniactwa” właścicieli busów, a zjawisko jest masowe. W ten sposób unikają oni opłat, jakie musieliby ponosić transportując towary ciężarówkami. Nie potrzebują też tachografów, licencji i wykwalifikowanych kierowców. Traci na tym Skarb Państwa, proceder uderza również w uczciwe firmy transportowe.

Nie jest wykluczone, że oprócz cwaniactwa wchodzi w rachubę jeszcze coś innego. Niektóre busy były zarejestrowane jako auta o ciężarze do 3,5 tony, tymczasem wyprodukowano je do przewozu znacznie większych towarów. Kierowcy przeładowanych busów niechętnie rozmawiali na ten temat. W pocie czoła przeładowywali za to przeładowane auta.

Przy okazji ważenia aut badano również trzeźwość kierowców. Kilku z nich straciło prawo jazdy, bo – jak nam powiedziano – byli „wczorajsi”.

Andrzej Lampart