• Wersja do druku
  • -AA+A

Walka z wiatrakami

16:15, 08.04.2011
Walka z wiatrakami Pod koniec grudnia ubiegłego roku na budowę farmy wiatrowej w Wądrożu Wielkim koło Jawora zgodził się lokalny samorząd - uchwalił w tym celu nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Radni zmienili jednak zadanie i w piątek przegłosowali uchwałę, którą unieważnili swoją wcześniejszą decyzję.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku na budowę farmy wiatrowej w Wądrożu Wielkim koło Jawora zgodził się lokalny samorząd - uchwalił w tym celu nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Radni zmienili jednak zadanie i w piątek przegłosowali uchwałę, którą unieważnili swoją wcześniejszą decyzję.

Elżbieta Witek - posłanka  z  pobliskiego Jawora - jest przeciwniczką wiatraków
Elżbieta Witek - posłanka z pobliskiego Jawora - jest przeciwniczką wiatraków

Podziel się:   Więcej
Głosowanie odbyło się podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady gminy. Decyzja samorządu spotkała się z aplauzem zebranej publiczności. Przeciwnicy wiatraków odetchnęli z ulgą.

Budowę farmy wiatrowej w rejonie Wądroża Wielkiego planuje niemiecka firma. Siłownie, a ma być ich 20, mają stanąć na prywatnych polach. Inwestor podpisał już z rolnikami umowę w tej sprawie. Kilku z nich przyszło na posiedzenie samorządu, ale nie chcieli rozmawiać na ten temat.

Na przebieg piątkowego głosowania miała duży wpływ posłanka z pobliskiego Jawora - Elżbieta Witek, która jest przeciwniczką wiatraków. Podczas swojego wystąpienia mówiła o negatywnych stronach inwestycji, zagroziła również lokalnym władzom kontrolą ABW i NIK-u.

Miejscowy wójt, Seweryn Sterc, jest zwolennikiem wiatraków, bo spodziewa się dla gminy dodatkowych dochodów.

Prace nad planem zagospodarowania przestrzennego trwały od 2008 roku. Wójt obawia się, że inwestor może się teraz domagać od gminy odszkodowania. Zdaniem Seweryna Sterca piątkowa uchwała została jednak podjęta niezgodnie z prawem i wojewoda ją unieważni.

Andrzej Lampart