• Wersja do druku
  • -AA+A

Wielkanoc na Kresach

18:02, 06.04.2012
Wielkanoc na Kresach Ekumeniczna procesja i droga krzyżowa rozpoczęły święta wielkanocne w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Na Kresach Wschodnich żyją ponad 3 mln Polaków. Od ponad 20 lat dziennikarka Telewizji Wrocław - Grażyna Orłowska-Sondej - śledzi losy naszych rodaków na Kresach Wschodnich.

Ekumeniczna procesja i droga krzyżowa rozpoczęły święta wielkanocne w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Na Kresach Wschodnich żyją ponad 3 mln Polaków. Od ponad 20 lat dziennikarka Telewizji Wrocław - Grażyna Orłowska-Sondej - śledzi losy naszych rodaków na Kresach Wschodnich.

Podole to kraina, która przez 400 lat należała do Polski
Podole to kraina, która przez 400 lat należała do Polski

Powiązane artykuły


Podziel się:   Więcej
Podole - kraina, która przez 400 lat należała do Polski to siedziba rodów Potockich, Lubomirskich, Tyszkiewiczów, Koniecpolskich. Po drugim rozbiorze została włączona do Rosji, ale wciąż słychać tu język polski. Na Podolu mieszka kilkaset tysięcy Polaków. W Kamieńcu Podolskim uroczystości świąteczne rozpoczyna ekumeniczna droga krzyżowa.

Największe represje spotykały tu Polaków w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia. Wtedy tysiące naszych rodaków wywieziono do Kazachstanu. Na Podolu kościół katolicki przetrwał dzięki Polakom, oni - dzięki kościołowi.

Od 20 lat losy Polaków na Kresach Wschodnich dokumentuje ekipa Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Grażyna Orłowska-Sondej uczestniczy we wszystkich najważniejszych wydarzeniach dotyczących Polaków na Kresach. Dzięki staraniom Polskiego senatu w Barze powstaje jedyny na Ukrainie Dom Polski.

Dorota Kaczor