• Wersja do druku
  • -AA+A

Wschodnie święta

19:41, 07.01.2013
Wschodnie święta Wierni obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. Na Dolnym Śląsku obchodzi je kilka tysięcy grekokatolików i wyznawców prawosławia. Większość z nich to Łemkowie i Ukraińcy przesiedleni w 1947 roku przez komunistyczne władze podczas tzw. Akcji Wisła.

Wierni obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. Na Dolnym Śląsku obchodzi je kilka tysięcy grekokatolików i wyznawców prawosławia. Większość z nich to Łemkowie i Ukraińcy przesiedleni w 1947 roku przez komunistyczne władze podczas tzw. Akcji Wisła.

Na  Dolnym Śląsku Boże Narodzenie obrządku wschodniego obchodzi   kilka tysięcy grekokatolików  i wyznawców  prawosławia
Na Dolnym Śląsku Boże Narodzenie obrządku wschodniego obchodzi kilka tysięcy grekokatolików i wyznawców prawosławia

Podziel się:   Więcej

Grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie przez trzy dni. Święta mają rodzinny charakter i spędzane są w domu. W Polsce żyje ok. 120 tys. Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Łemków. Tę ostatnią narodowość zadeklarował podczas niedawnego spisu powszechnego zaledwie 10 tys. osób. Proboszcz z Zamienic, który także jest Łemkiem, z niedowierzaniem komentuje ten wynik. Znaczna część Łemków mieszka na Dolnym Śląsku i ma tu wielu przyjaciół.

Andrzej Lampart