• Wersja do druku
  • -AA+A

Wymiana starych pieniędzy

18:27, 15.11.2010
Wymiana starych pieniędzy Tysiąc złotych z Mikołajem Kopernikiem,10 tysięcy z Wyspiańskim, czy 2 miliony z Paderewskim - takich banknotów nie używamy już od 15 lat, ale wciąż zalegają w naszych domach. Mają wartość, ale jeszcze tylko przez 1,5 miesiąca. Do końca roku można przejrzeć swoje numizmatyczne archiwum i pomóc najuboższym.

Tysiąc złotych z Mikołajem Kopernikiem,10 tysięcy z Wyspiańskim, czy 2 miliony z Paderewskim - takich banknotów nie używamy już od 15 lat, ale wciąż zalegają w naszych domach. Mają wartość, ale jeszcze tylko przez 1,5 miesiąca. Do końca roku można przejrzeć swoje numizmatyczne archiwum i pomóc najuboższym.

Narodowy Bank Polski wyliczył, że w polskich domach jest jeszcze ponad 8 mld sztuk  starych  banknotów
Narodowy Bank Polski wyliczył, że w polskich domach jest jeszcze ponad 8 mld sztuk starych banknotów

Podziel się:   Więcej
Tysiąc, 10 tysięcy, 100 tysięcy czy wreszcie milion. Wielu wrocławian ma jeszcze w pamięci te pieniądze i ówczesne zarobki. Choć takich banknotów i monet nie ma w naszych portfelach już od 15 lat, to wciąż pochowane są w naszych domach.

Narodowy Bank Polski wyliczył, że w polskich domach jest jeszcze ponad 8 mld sztuk starych banknotów o nominale w sumie ponad 170 mln nowych zł.

Mamy jeszcze dużo pieniędzy w obiegu. Jeżeli zbierzemy dużą ilość pieniędzy starych, to możemy liczyć na dużą ilość pieniędzy nowych – powiedziała Kamila Miśkiewicz z NBP we Wrocławiu. Te nowe pieniądze zasilą konto Caritas i pomogą najuboższym dzieciom. Każdy stary banknot i moneta mają znaczenie.

Stare monety i banknoty można wrzucać do specjalnych puszek ustawionych w oddziałach Narodowego Banku Polskiego i Caritas. Za stare 100 zł Caritas otrzyma jeden grosz. 2 miliony, czyli najwyższy nominał z ubiegłego wieku, wart jest teraz 200 zł.

Barbara Jaworska