• Wersja do druku
  • -AA+A

Zadłużony szpital

19:41, 14.05.2013
Zadłużony szpital Wrze w Złotoryi – starostwo chce się pozbyć tamtejszego szpitala, bo nie radzi sobie z jego utrzymaniem. W rachubę wchodzi sprzedaż lecznicy prywatnej firmie albo przyłączenie jej do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, który podlega marszałkowi województwa. Załodze i pacjentom nie podoba się żadna z tych koncepcji.

Wrze w Złotoryi – starostwo chce się pozbyć tamtejszego szpitala, bo nie radzi sobie z jego utrzymaniem. W rachubę wchodzi sprzedaż lecznicy prywatnej firmie albo przyłączenie jej do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, który podlega marszałkowi województwa. Załodze i pacjentom nie podoba się żadna z tych koncepcji.

Szpital w Złotoryi co miesiąc   przynosi 150 tys. zł  strat,  a jego zadłużenie  urosło  już do poziomu 18 mln zł
Szpital w Złotoryi co miesiąc przynosi 150 tys. zł strat, a jego zadłużenie urosło już do poziomu 18 mln zł

Podziel się:   Więcej

Starostwo zdecydowało się na radykalne działania, bo samo znajduje się na pograniczu wypłacalności. Tymczasem szpital co miesiąc przynosi 150 tys. zł strat, a jego zadłużenie urosło już do poziomu 18 mln zł.

Jedną z możliwości jest przyłączenie lecznicy do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Problem w tym, że szpital wojewódzki w Legnicy sam ma kłopoty finansowe. Jego szefowa, mimo że jest mieszkanką Złotoryi i radną powiatu złotoryjskiego, jest niechętna łączeniu obu lecznic.

Załoga szpitala w Złotoryi jest oburzona planami władz powiatu. Planom starostwa sprzeciwiają się również pacjenci, co zdecydowanie wyrazili podczas wtorkowego spotkania w tej sprawie. Jeden z uczestników spotkania powiedział nam, że powiat, aby ratować szpital, powinien pozbyć się swojej siedziby, a nie na odwrót.

Starosta Józef Sudoł całkiem poważnie odpowiada, że nie wchodzi to w rachubę. Budynek starostwa kupiono niedawno na kredyt i do spłaty pozostało jeszcze 800 tys. zł. Sam starosta jest zwolennikiem przekazania lecznicy bogatszemu Urzędowi Marszałkowskiemu we Wrocławiu.

Andrzej Lampart