• Wersja do druku
  • -AA+A

Nowy ośrodek rehabilitacyjny

17:15, 10.09.2013
Nowy ośrodek rehabilitacyjny Nowa wrocławska placówka „Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci” ma zapewnić całodzienną opiekę i pomoc terapeutów dla kilkadziesięciorga niepełnosprawnych dzieci. Ośrodek własnymi siłami stworzyli rodzice maluchów. Takich miejsc brakuje, a są bardzo potrzebne - mówią rodzice, którzy dzień po dniu zmagają się z ciężką chorobą własnego dziecka.

Nowa wrocławska placówka „Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci” ma zapewnić całodzienną opiekę i pomoc terapeutów dla kilkadziesięciorga niepełnosprawnych dzieci. Ośrodek własnymi siłami stworzyli rodzice maluchów. Takich miejsc brakuje, a są bardzo potrzebne - mówią rodzice, którzy dzień po dniu zmagają się z ciężką chorobą własnego dziecka.

Zajęcia rehabilitacyjne dziewięcioletniej Jowity
Zajęcia rehabilitacyjne dziewięcioletniej Jowity

Podziel się:   Więcej

Ośrodek odwiedziliśmy jeszcze przed oficjalnym otwarciem, ale na miejscu zastaliśmy spory ruch. Powstaje folder, który będzie promować placówkę. Trwają też zajęcia rehabilitacyjne. Prowadzone przez panią Galinę Majczyk ćwiczenia, małej Jowicie przypadły do gustu. Jowita jest dzieckiem uwięzionym we własnym ciele, natomiast bardzo dużo rozumie, kontaktuje się z nami wzrokiem. To jest dziecko bardzo otwarte - mówi Magdalena Piluch, mama Jowity.

O problemach dziewięcioletniej dziś Jowity rodzice dowiedzieli się zaraz po narodzinach dziewczynki. Lekarze podejrzewają, że dziecko cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Większość placówek nie jest przygotowana do opieki nad dzieckiem z tak poważnym schorzeniem, dlatego jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy.

To są ludzie wykluczeni i w 100% skoncentrowani na dzieciach, bez patrzenia na własne potrzeby - tak o życiu rodziców borykających się z chorobą dziecka opowiada pani Magdalena. To właśnie rodzice wpadli na pomysł założenia fundacji i stworzenia takiego ośrodka. Pozwoli im wrócić do pracy zawodowej.

Ośrodek będzie oferował dwa rodzaje zajęć. Pierwsza część to zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, druga część to świetlica terapeutyczna - wyjaśnia terapeutka Aleksandra Sarnowska-Szytel.

Od września działa świetlica, pozostałe zajęcia ruszą w styczniu. W tej chwili trwa rekrutacja na zajęcia, które zaczną się w przyszłym roku.

Oficjalne otwarcie ośrodka w piątek, a już w sobotę każdy chętny będzie mógł osobiście obejrzeć sale, porozmawiać z terapeutami i z twórcami placówki. Sobotni dzień otwarty zaczyna się o godzinie 10, kończy o 18.

Anna Tuz