„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (św. Paweł, Rz 12,21) – na tym przesłaniu oparł swoją działalność i postawę ksiądz Jerzy Popiełuszko. Postać duchownego jest niezwykle ważna w polskiej historii i kulturze. Ten tragicznie zmarły kapłan, kapelan warszawskiej „Solidarności”, stał się symbolem walki z reżimem komunistycznym i walki w obronie praw człowieka.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko – dzieciństwo na Podlasiu
Urodził się 14 września 1947 r. w niewielkiej wsi Okopy w województwie podlaskim. Był trzecim z pięciorga dzieci Władysława Popiełuszki i Marianny z domu Gniedziejko, którzy dali duchownemu na imię Alfons. Matka chciała w ten sposób uczcić pamięć o swoim tragicznie zmarłym bracie, który walczył w szeregach Armii Krajowej.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko już od najmłodszych lat wolne chwile spędzał na modlitwie. Był też ministrantem, a do seminarium wstąpił od razu po zdaniu matury.
Problemy zdrowotne, z którymi zmagał się do końca życia
Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, ksiądz Jerzy Popiełuszko do końca życia zmagał się z problemami zdrowotnymi, które były skutkiem tego, co przeżył podczas jej trwania. Duchowny był bowiem wielokrotnie karany za stawanie w obronie swoich kolegów. Już wtedy domagał się przestrzegania praw i wolności człowieka, za co musiał odbywać wyczerpujące wielogodzinne ćwiczenia, a także czyścić toalety w masce przeciwgazowej.
Na celowniku komunistycznej władzy
Komunistyczne władze wielokrotnie atakowały księdza za „czynienie z kościoła miejsca propagandy antypaństwowej”. Służba Bezpieczeństwa założyła Popiełuszce Teczkę Ewidencji Operacyjnej na Księdza już 15 listopada 1965 r., kiedy duchowny był na pierwszym roku seminarium.
Niechlubna akcja o kryptonimie „Popiel”
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa rozpracowywali duchownego w ramach akcji o kryptonimie „Popiel”, którą rozpoczęto w drugiej połowie 1982 r. Służba Bezpieczeństwa wielokrotnie próbowała zwerbować Jerzego Popiełuszkę jako tajnego współpracownika. Duchowny jednak konsekwentnie odmawiał jej podjęcia, pozostając wierny swoim ideałom. W ramach akcji „Popiel” na księdza donosiły co najmniej cztery osoby, w tym zarówno świeckie, jak i duchowne.
Pierwsze przesłuchanie
Ksiądz Jerzy Popiełuszko przez całe życie płacił ogromną cenę za swoją działalność, aż nadszedł dzień, w którym przyszło mu zapłacić tę najwyższą.
12 grudnia 1983 r. odbyło się pierwsze przesłuchanie Popiełuszki w Pałacu Mostowskich, czyli w siedzibie Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Duchowny został na nim poinformowany o wszczęciu śledztwa w kierunku popełnienia przestępstwa z art. 194 kk w zw. z art. 58 kk mającego polegać nie zniesławianiu ówczesnej władzy podczas swoich kazań i „nadużywaniu wolności sumienia”, a także „czynieniu z kościoła miejsca propagandy antypaństwowej”. Groziło mu za to do 10 lat pozbawienia wolności.

„Prowokacja na Chłodnej”
Po przesłuchaniu odbyła się rewizja funkcjonariuszy służb znana jako „prowokacja na Chłodnej”. Księdzu podrzucono wówczas m.in.: granaty, naboje i farby drukarskie. Duchowny trafił za to do aresztu i został zwolniony tylko dzięki interwencji arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego u Czesława Kiszczaka.
Morderstwo księdza Popiełuszki
Komunistyczne władze uważały, że z kazań Popiełuszki zieje nienawiść do socjalizmu. Władza bała się rosnącej popularności duchownego, systematycznie utrudniając mu działalność. 19 października 1984 r. Samodzielna Grupa „D” Departamentu IV MSW porwała księdza i jego kierowcę. Duchowny został pobity, związany i zamknięty w bagażniku samochodu. Trzech funkcjonariuszy wrzuciło księdza do zalewu na Wiśle koło Włocławka. Do jego ciała przywiązany był worek z kamieniami. Nie wiadomo czy w chwili wrzucenia do wody duchowny jeszcze żył.
Przewodnik duchowy „Solidarności”
Popiełuszko kojarzony jest jednoznacznie z walki w obronie praw człowieka i jako przewodnik duchowy „Solidarności”. Ze środowiskami robotniczymi związany był od 1980 r. Ksiądz niezłomnie wspierał osoby prześladowane za przeciwstawianie się stanowi wojennemu. Od 1982 organizował Msze za Ojczyznę, które ściągały tłumy wiernych i stanowiły silne przewodnictwo duchowe dla Polaków żyjących w ustroju komunistycznym. 6 czerwca 2010 r. odbyła się beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki.
US