Rozrywka

Co robić, gdy pada deszcz? Podpowiadamy, jak uniknąć nudy

Co robić, gdy pada deszcz? Podpowiadamy, jak uniknąć nudy. Fot.
Co robić, gdy pada deszcz? Podpowiadamy, jak uniknąć nudy. Fot. bbernard/shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Sezon jesienno-zimowy zdecydowanie nie sprzyja spotkaniom towarzyskim na zewnątrz. Z każdym dniem robi się coraz zimniej i ciemniej, przez co więcej czasu spędzamy w domu. Co zrobić, gdy za oknem pada deszcz, a my nie mamy ochoty na wielkie wyjścia? Przedstawiamy 6 przydatnych pomysłów, jak ciekawie spędzić ten czas.

1) Czytanie książek

Pierwszym i niezawodnym sposobem na nudę w zimne dni jest czytanie książek. Zapewne masz w swoim domu chociaż jedną zaległą lekturę. Deszczowa aura to idealny moment na sięgniecie po dawno zapomniane tytuły. Czytanie książek ma wiele zalet. Jest to nie tylko jeden ze sposobów na uniknięcie nudy w szare dni, ale również metoda na pobudzenie pracy mózgu. Działanie to można porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy: regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, co znacznie wpływa na jakość zapamiętywania informacji na co dzień.

Czytanie zaległych książek to jeden ze sposobów na deszczowe dni. Fot. Igor Prusac/shutterstock
Czytanie zaległych książek to jeden ze sposobów na deszczowe dni. Fot. Igor Prusac/shutterstock

2) Oglądanie ulubionych seriali

Drugim ze sposobów na przetrwanie okresu jesienno-zimowego jest oglądanie seriali. Wieczorem bądź w pochmurny weekend, gdy mamy nieco więcej wolnego czasu, częściej zaszywamy się pod kołdrą z kubkiem gorącej herbaty. Już teraz możesz zaplanować nadchodzący weekend z platformą TVP VOD, gdzie wybór ciekawych pozycji jest naprawdę ogromny. „Wakefield”, „Restauracja”, a może „Grantchester”? Nie brakuje również polskich bestsellerów, takich jak: „Na dobre i na złe”, „Leśniczówka” czy „Wojenne dziewczyny”. Co wybierzesz tym razem?

3) Praktyka medytacji

Jesienią, gdy więcej czasu spędzamy w domu, warto pochylić się nad tematem medytacji. Badania naukowe pokazały, że dzięki tej praktyce aktywują się części mózgu, które nie są wykorzystywane przez osoby niemedytujące. Zdaniem wielu badaczy przeciętnie człowiek używa jedynie 5-10% możliwości tego narządu. Ludzie regularnie praktykujący medytację sięgają do znacznie większych jego obszarów niż osoby, które nie stosują takiej formy relaksacji. Dzięki sztuce medytacji aktywujemy partie mózgu odpowiedzialne za inteligencję, kreatywność, empatię czy poczucie szczęścia.

4) Wspólne gotowanie

Wiosną i latem słoneczna aura zachęca nas do tego, aby rozkoszować się wolną chwilą w restauracyjnych ogródkach. Z kolei w sezonie jesienno-zimowym więcej czasu spędzamy w naszych kuchniach. Wspólne gotowanie, gdy za oknem panuje plucha, to idealne rozwiązanie na miłe spędzenie czasu, a przy okazji dobry sposób na skomponowanie zdrowego posiłku ze świeżych składników. O tej porze roku warto postawić na rozgrzewające dania z dodatkiem aromatycznych przypraw. Mowa tu oczywiście o imbirze, kurkumie, chilli, kardamonie, cynamonie czy anyżu. Najlepszym posiłkiem będą rozgrzewające i lekkostrawne zupy.

Wspólne gotowanie, gdy za oknem panuje plucha, to idealne rozwiązanie na miłe spędzenie czasu. Fot Evgeny Atamanenko/shutterstock
Wspólne gotowanie, gdy za oknem panuje plucha, to idealne rozwiązanie na miłe spędzenie czasu. Fot Evgeny Atamanenko/shutterstock

Balansująca zupa dyniowa z nutą imbiru

Jedną z propozycji może być zupa z marchewki z nutą imbiru. Do jej przygotowania wystarczą Ci następujące składniki: 3 duże marchewki, warzywa na rosół (seler, korzeń pietruszki, kawałek pora, gałązka naci pietruszki, cebula, ząbek czosnku), łodyga selera naciowego, 2 łyżki fasolki mung lub czerwonej soczewicy, odrobina świeżego imbiru, mała garść pestek dyni, szczypta pieprzu i soli do smaku oraz łyżeczka masła klarowanego (ghee). Z warzyw przygotuj pyszny bulion. Odcedź go i wrzuć do niego marchewkę, seler naciowy i fasolkę. Na koniec dodaj imbir, przyprawy i łyżkę masła. Zblenduj na krem. Podpraż pestki dyni na suchej patelni i posyp nimi zupę.

5) Kolorowanki antystresowe

Przepiękne mandale, mistyczne ogrody czy zwierzęta. Te wzory oraz wiele innych znajdziemy na półkach ze specjalnymi antystresowymi kolorowankami dla dorosłych. Książki pełne wzorów pozwalają nie tylko miło wykorzystać czas, ale mają jeszcze inną zaletę – koją nasze nerwy. Specjalne kolorowanki dla dorosłych wykorzystywano w profesjonalnych terapiach już od wielu lat. Zdaniem ekspertów wypełnianie pól kolorami rozwija kreatywność i pozwala się uspokoić. Antystresowe kolorowanki genialnie wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale także na nastrój i samoocenę. W momencie, gdy widzimy nasze dzieło, zaczynamy dużo bardziej wierzyć we własne siły, a ukończone zadanie traktujemy jako mały sukces.

Jesień to również idealna pora, aby zadbać o swoją przestrzeń. Fot. morrowlight/shutterstock
Jesień to również idealna pora, aby zadbać o swoją przestrzeń. Fot. morrowlight/shutterstock

6) Porządki

Jesień to również idealna pora, aby zadbać o swoją przestrzeń. Mowa tu nie tylko o sprzątaniu mieszkania, ale również o odświeżeniu naszej garderoby. Podobnie jak na wiosnę robimy przegląd ubrań po zimie, tak na jesień wyciągamy z zakamarków szafy ciepłe szale, grube swetry, czapki czy rękawiczki. Na początek warto zaplanować i przemyśleć, od czego zaczniemy. Pomocny w takim wypadku może okazać się zwykły notes i długopis. Warto ustalić, co będzie naszym priorytetem, a także zastanowić się, od czego jest nam najłatwiej zacząć. Początkowo lista może wydać nam się długa, ale wraz z upływem czasu, obserwując postęp naszych prac, z pewnością odetchniemy z ulgą. Jesienne porządki najlepiej jest rozpoczynać od tych miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu. Warto dbać o otaczającą nas przestrzeń, w końcu porządek i harmonia wokół nas to także porządek i harmonia w naszym życiu.

Jesień to również idealna pora, aby zadbać o swoją przestrzeń. Fot. morrowlight/shutterstock
Jesień to również idealna pora, aby zadbać o swoją przestrzeń. Fot. morrowlight/shutterstock
AZG
Więcej na ten temat