Przed reprezentacją Polski kolejny występ na piłkarskich mistrzostwach Europy. Będzie to piąty turniej Euro, na który pojadą Biało-Czerwoni. Jak w przeszłości się na nim prezentowali? Podczas której edycji debiutowali? Kiedy odnotowali pierwsze zwycięstwo? Kto strzelił pierwszego gola?
Historia udziału reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy jest raczej krótka. Kadrze Biało-Czerwonych udało się do tej pory zakwalifikować jedynie na pięć turniejów Euro – w 2008, 2012, 2016, 2020 i 2024 roku. W tym czasie polscy piłkarze tylko raz wyszli z grupy. Na ich koncie znajdują się dwa zwycięstwa, siedem remisów i pięć przegranych. Pole do poprawy podczas ME w Niemczech jest zatem spore.
O tym, czy piłkarze wrócą z Euro 2024 z dobrymi wspomnieniami, przekonamy się dopiero po turnieju. Jednak już dziś możemy sobie przypomnieć wszystkie najważniejsze chwile reprezentacji Polski na mistrzostwach Starego Kontynentu, których świadkami byliśmy do tej pory – począwszy od debiutu w 2008 roku, przez rolę gospodarza w 2012 roku, aż po ćwierćfinałowy sukces w 2016 roku i występy w 2020 roku.

Pierwszy awans – Euro 2008
Pierwsze mistrzostwa Europy (jeszcze pod nazwą Puchar Europy Narodów) odbyły się w 1960 roku we Francji. Polska wzięła w nich udział, ale nie udało jej się zakwalifikować na turniej główny. Podobne fiasko poniosły wszystkie kolejne próby udziału w czempionacie, aż do roku 2008. Wówczas kadra prowadzona przez Leo Beenhakkera spełniła marzenia milionów kibiców i po latach niepowodzeń awansowała na Euro 2008, które miało rozegrać się na boiskach Austrii i Szwajcarii.
Z grupy, w której poza Polską znajdowały się Portugalia, Serbia i Belgia, Biało-Czerwoni wyszli na pierwszym miejscu, co było nie lada sukcesem. Szczególnie pamiętny jest mecz eliminacyjny z Portugalią w Chorzowie, który Polacy wygrali 2:1.
Debiut – Euro 2008
Po tak doskonałych kwalifikacjach oczekiwania co do turnieju głównego były duże. Występ kadry był jednak od nich daleki. Polska trafiła do grupy z Niemcami, Chorwacją i Austrią. Po przegranej z dwoma pierwszymi zespołami i remisem z gospodarzami przygoda z Euro 2008 zakończyła się już na fazie grupowej. Sam udział w turnieju był jednak dużym krokiem naprzód dla polskiej piłki i rozpoczął passę, którą piłkarze kontynuują do dziś – od momentu zakwalifikowania się na Euro 2008 polska kadra wzięła udział w każdej kolejnej edycji imprezy.
Pierwszy gol – Euro 2008
Euro 2008 nie było najlepszym występem reprezentacji Polski w historii turnieju, ale przyniosło także inny ważny dla niej moment – pierwszego gola. Padł on w meczu z Austriakami, który zakończył się remisem 1:1. Głównym bohaterem tej akcji był Roger Guerreiro – Brazylijczyk urodzony w Sao Paulo, który otrzymał polskie obywatelstwo w kwietniu 2008 roku, a więc na miesiąc przed ogłoszeniem kadry powołanej na mistrzostwa.

Gospodarz turnieju – Euro 2012
Mistrzostwa Europy 2012 były wyjątkowe dla reprezentacji Polski, gdyż rozgrywała je we własnym kraju. Jako gospodarz turnieju kadra nie musiała brać udziału w kwalifikacjach i została automatycznie przydzielona do grupy A. Tam zmierzyła się z Grecją, Rosją i Czechami. Przypadł jej także zaszczyt otwarcia imprezy na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Kadra pod wodzą Franciszka Smudy rozpoczęła turniej od remisu z Grecją (1:1), w którym swoją pierwszą turniejową bramkę strzelił Robert Lewandowski. Następnie zanotowała remis z Rosją (1:1), dzięki golowi Jakuba Błaszczykowskiego. Po przegranej z Czechami (0:1) gospodarze zakończyli jednak udział w Euro 2012 już na etapie fazy grupowej.
Najlepszy występ – Euro 2016
Największy sukces w historii polskiej reprezentacji na mistrzostwach Europy miał miejsce w 2016 roku, kiedy to drużyna prowadzona przez Adama Nawałkę dotarła do ćwierćfinału. Turniej odbył się we Francji, a Polska trafiła do grupy C razem z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą. Po wygranej z Irlandią Północną (1:0), remisie z Niemcami (0:0) i wygranej z Ukrainą (1:0), polscy piłkarze po raz pierwszy w historii weszli do fazy pucharowej ME.
Na tym sukcesy Euro 2016 się jednak nie skończyły. W 1/8 finału Polacy zremisowali bowiem ze Szwajcarami w podstawowym czasie gry, a następnie spisali się w rzutach karnych i awansowali do kolejnej rundy. Konkursem rzutów karnych skończył się także ćwierćfinał z Portugalią. Tym razem górą okazali się przeciwnicy – późniejsi zwycięzcy turnieju. Choć doskonałe występy rozbudziły apetyt na dalsze fazy imprezy, to dojście do 1/4 finału i tak było historycznym sukcesem dla kadry.
Pierwsze zwycięstwo – Euro 2016
To właśnie rozgrywany we Francji turniej przyniósł Polakom pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach Europy. I to od razu na początku imprezy – w meczu z Irlandią Północną. Bohaterem tamtego spotkania był Arkadiusz Milik, który strzelił zwycięską bramkę w 51. minucie. Niedługo później reprezentacja Polski odniosła także drugie zwycięstwo, tym razem z Ukrainą. Awans do fazy pucharowej zapewnił Biało-Czerwonym ówczesny kapitan – Jakub Błaszczykowski. Oba te triumfy to jak na razie jedyne zwycięstwa Polski w historii ME.

Duże nadzieje, gorzkie rozczarowanie – Euro 2020
Mistrzostwa Europy 2020, ze względu na pandemię COVID-19, odbyły się w 2021 roku. Polska zakwalifikowała się do turnieju, zajmując pierwsze miejsce w grupie G eliminacji, pokonując m.in. Austrię, Słowenię i Macedonię Północną. W turnieju głównym Biało-Czerwoni trafili do grupy E, gdzie zmierzyli się z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją.
Oczekiwania kibiców ponownie były wysokie, zwłaszcza biorąc pod uwagę pierwsze miejsce w eliminacjach i występ w poprzedniej edycji imprezy. Nie zostały jednak spełnione. Kadra rozpoczęła imprezę od porażki 1:2 ze Słowacją, a następnie zremisowała 1:1 z Hiszpanią. W decydującym meczu przeciwko Szwecji przegrała 2:3 i tym samym zakończyła swój udział w turnieju na fazie grupowej.