Z kraju

Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2025. Kobieca ręka z zegarkiem.
W 2025 r. zmienimy czas z zimowego na letni w nocy z 29 na 30 marca. Fot. MS studio/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Nieuchronnie zbliżamy się do momentu zmiany czasu z zimowego na letni. To wydarzenie, które nieodłącznie wiąże się z przestawianiem zegarków, krótszą nocą oraz większą ilością światła dziennego. Kiedy dokładnie nastąpi ta zmiana?

Franek, syn Carmen, prowadzi nielegalne interesy. Fot. Grzegorz Press

„Krew z krwi 3”  – odc. 1. Franek porwany przed ślubem. Kryminalna przeszłość dopada Carmen

Aktualności

Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r.?


W Polsce, zgodnie z tradycją, przechodzimy na czas letni w ostatnią niedzielę marca. W 2025 r. będzie to noc z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca. O godzinie 2:00 wskazówki zegarów przestawimy o godzinę do przodu, na 3:00. Oznacza to, że tej nocy będziemy spać krócej, ale w zamian dłużej będziemy cieszyć się światłem słonecznym w ciągu dnia.


Skąd wzięła się zmiana czasu?


Pomysł sezonowego przestawiania zegarów nie jest nowy – po raz pierwszy zaproponował go Benjamin Franklin w XVIII wieku, choć na szeroką skalę zaczęto go stosować dopiero w XX wieku. Głównym celem wprowadzenia czasu letniego była oszczędność energii poprzez lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Dziś, choć znaczenie oszczędności energetycznych jest mniejsze niż kiedyś, zmiana czasu wciąż obowiązuje w wielu krajach.

Dzięki zmianie czasu z zimowego na letni możemy cieszyć się dłuższymi dniami. Fot. Brian A Jackson/ Shutterstock
Dzięki zmianie czasu z zimowego na letni możemy cieszyć się dłuższymi dniami. Fot. Brian A Jackson/ Shutterstock
Czy można dostać mandat z radarowego wyświetlacza prędkości? (fot. gmina Włoszakowice)

Czy można dostać mandat z radarowego wyświetlacza prędkości? Kierowcy na ich widok hamują

Moto

Jakie są korzyści ze zmiany czasu?


Zmiana na czas letni wiąże się z wieloma korzyściami, choć nie wszyscy je dostrzegają. Przede wszystkim dłuższe dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu – możemy dłużej cieszyć się spacerami, jazdą na rowerze czy spotkaniami w ogródkach restauracyjnych. Dodatkowo, niektóre badania sugerują, że więcej światła słonecznego może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i zmniejszać ryzyko sezonowej depresji.


Czy to ostatnia zmiana czasu?


Od kilku lat w Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat zniesienia obowiązku zmiany czasu. W 2019 r. Parlament Europejski poparł pomysł rezygnacji z przestawiania zegarków, jednak do tej pory nie podjęto ostatecznej decyzji w tej sprawie. W Polsce zgodnie z obecnymi przepisami zmiany czasu będą obowiązywać co najmniej do 2026 r.. Oznacza to, że jeszcze przez kilka lat dwa razy do roku będziemy przesuwać wskazówki zegarków.

Więcej na ten temat