• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP Historia

15:57, 31.07.2020
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP Historia W sobotę, 1 sierpnia i w niedzielę, 2 sierpnia TVP Historia przygotowała specjalną ofertę w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród propozycji anteny, filmy dokumentalne, fabularne, serial oraz program publicystyczny.

W sobotę, 1 sierpnia i w niedzielę, 2 sierpnia TVP Historia przygotowała specjalną ofertę w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród propozycji anteny, filmy dokumentalne, fabularne, serial oraz program publicystyczny.

Kadr z serialu „Kolumbowie”
Kadr z serialu „Kolumbowie”

Podziel się:   Więcej
1 sierpnia, przez cały dzień TVP Historia będzie emitowała krótkie formy filmowe pt. „Warszawskie dzieci”, zrealizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.

„Polskie 100 lat - Powstanie Warszawskie” - film dokumentalny, emisja 1 sierpnia (sobota), godz. 13:25. Dedykowany Powstaniu Warszawskiemu, wyreżyserowany przez Krzysztofa Talczewskiego cykl filmów zrealizowanych w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawia nie tylko sam przebieg Powstania Warszawskiego, ale także tło polityczno-militarne, które doprowadziło do powstańczego zrywu.

„Spór o historię - Powstanie Warszawskie. Żołnierze i cywile”, program publicystyczny, emisja 1 sierpnia (sobota), godz. 15:40. Gośćmi Tomasza Mullera będą Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz autorzy książek Agnieszka Cubała i Maciej Kledzik, którzy przybliżą widzom codzienne życie mieszkańców Warszawy. Powstanie miało trwać kilka dni. Entuzjazm żołnierzy udzielał się ludności cywilnej. Mieszkańcy budowali barykady, organizowali kuchnie polowe, pracowali w szpitalach. Okrucieństwo, jakiego dopuszczali się Niemcy, miało bez wątpienia wpływ na zmianę postawy ludności cywilnej wobec powstańców. Często miejsce początkowej euforii zajmowały głosy krytyki wobec powstania.

„Kolumbowie”, odc. 1. „Śmierć po raz pierwszy” – serial, emisja 1 sierpnia (sobota), godz. 18:00. Filmowa adaptacja najlepszej, zdaniem wielu krytyków, dwóch pierwszych tomów powieści Romana Bratnego – "Kolumbowie - rocznik 20". Serial Janusza Morgensterna opowiada o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży z czasów wojny, jej codziennym życiu i walce. Głównymi bohaterami są dwudziestoletni chłopcy, wplątani nagle w dramatyczną historię narodu i zmuszeni do podejmowania trudnych, często tragicznych decyzji.

"Powstanie Warszawskie"- film fabularny, emisja 1 sierpnia (sobota), godz. 19:10. Film Jana Komasy zapowiadano jako „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non – fiction”. Zrekonstruowane kroniki powstańcze, obrazujące dramat 63 dni. Wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, kronik filmowych z sierpnia 1944.
„Człowiek, który rozpoczął Powstanie” – film dokumentalny, emisja 2 sierpnia (sobota), godz. 16:15. Film w reżyserii Krzysztofa Buczkowskiego poświęcony jest Zdzisławowi Sierpińskiemu. Jego okupacyjna biografia - żołnierza dywersyjnej kompanii „Żniwiarz” Armii Krajowej. To on i żołnierze jego plutonu oddali pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim.

„Kolumbowie” - odc. 2. „Żegnaj Baśka”, serial, emisja 2 sierpnia (niedziela), godz. 17:55. Grupa Zygmunta dostaje rozkaz likwidacji posterunku niemieckiej straży kolejowej, znanego z okrucieństwa Maltza. W czasie akcji Kolumb gubi dokumenty wraz z adresem mieszkania, w którym umówił się z Basią - swoją dziewczyną. Dokumenty dostają się w ręce hitlerowców.

„Pamięć Powstania” - film dokumentalny, emisja 2 sierpnia (niedziela), godz. 19:05. Film w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej przedstawia powojenne tragiczne losy powstańców warszawskich. Gdy powstanie upadło, w zrujnowanej Warszawie zostali umarli, a żywi długimi kolumnami wymaszerowali ze skazanej na zagładę stolicy. Żołnierze trafili do obozów jenieckich, cywile do obozu przejściowego w Pruszkowie i dalej do obozów koncentracyjnych, a następnie wrócili do Warszawy. Wielu bohaterów zostało zatrzymanych i skazanych na wieloletnie więzienie lub śmierć. Wyroki wydawano: „za współpracę z hitlerowskimi okupantami”. Dopiero po śmierci Stalina ludzie zaczęli wychodzić z więzień. Do kraju wróciła część akowców przebywających dotąd na emigracji.

„Testament Żurowskiego” - film dokumentalny, emisja 2 sierpnia (niedziela), godz. 20:15. Film Sławomira Koehlera opowiada o mniej znanych wydarzeniach, które rozgrywały się na warszawskiej Pradze od lipca 1944 roku do stycznia 1945 roku. Opowieść bazuje na relacjach powstańców, prześladowanych przez NKWD i UB oraz na testamencie Antoniego Żurowskiego, pseudonim Papież, dowódcy powstania warszawskiego na Pradze, który po wojnie przez lata ukrywał się pod przybranym nazwiskiem.

„Odnaleziony walc” – film dokumentalny, emisja 2 sierpnia (niedziela), godz. 21:20. Film autorstwa Julity Matysek-Wołoszańskiej o utraconej miłości, odzyskanej po kilkudziesięciu latach. Bohaterowie to Andrzej Budzyński (90 lat) i Barbara Żugajewicz (87 lat). Zostali narzeczonymi w czasie II wojny światowej. W powstaniu warszawskim stracili ze sobą kontakt.

zobacz również