• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Generał Della Rovere” w TVP Kultura

16:07, 11.07.2019
„Generał Della Rovere” w TVP Kultura 16 lipca TVP Kultura zaprasza na premierową emisję filmu Roberta Rosselliniego „Generał Della Rovere”. Nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku obraz widzowie będą mogli obejrzeć w wieczornym paśmie „Żelazna Klasyka”, w którym prezentowane są najważniejsze dzieła w historii kinematografii.

16 lipca TVP Kultura zaprasza na premierową emisję filmu Roberta Rosselliniego „Generał Della Rovere”. Nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku obraz widzowie będą mogli obejrzeć w wieczornym paśmie „Żelazna Klasyka”, w którym prezentowane są najważniejsze dzieła w historii kinematografii.


Podziel się:   Więcej
We wtorkowy wieczór TVP Kultura pokaże film wybitnego reżysera Roberta Rosselliniego „Generał Della Rovere”. W tytułowej roli wystąpił znakomity włoski aktor i reżyser Vittorio de Sica. Akcja filmu rozgrywa się w Genui w czasie II wojny światowej. Po kapitulacji Włoch, w 1943 roku, północna część kraju zostaje zajęta przez wojska niemieckie i rośnie aktywność podziemnych ugrupowań. Giovanni Bertone – w tej roli Vittorio de Sica – korzysta z okazji do zarobienia pieniędzy i rodzinom aresztowanych partyzantów obiecuje, za stosowną opłatą, uwolnienie ich bliskich. W tym celu miał wykorzystywać swoje domniemane wpływowe znajomości. Kiedy zostaje zdemaskowany, trafia w ręce gestapo. Aby uniknąć kary, podejmuje współpracę z Niemcami i posługując się nazwiskiem Della Rovere – jednego z generałów niepodległościowego rządu - zostaje zamknięty w celi więźniów politycznych. Udając postać generała, ma zdobyć zaufanie więźniów i wskazać przebywającego wśród nich przywódcę ruchu oporu.

Roberto Rossellini (1906 – 1977) to włoski reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny. Do jego najbardziej znanych filmów należą: „Rzym, miasto otwarte” (1944), „Paisà” (1946), „Niemcy – rok zerowy” (1948), Stromboli, ziemia Bogów” (1951), „Podróż do Włoch” (1953), „Generał Della Rovere” (1959).

GENERAŁ DELLA ROVERE, TVP Kultura, 16 lipca (wtorek), godz. 22:15