• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

10:23, 28.02.2020
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych W najbliższą niedzielę, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową, poświęconą żołnierzom drugiej konspiracji niepodległościowej.

W najbliższą niedzielę, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową, poświęconą żołnierzom drugiej konspiracji niepodległościowej.

Kadr z filmu „Wyklęty"
Kadr z filmu „Wyklęty"

Podziel się:   Więcej
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które jest obchodzone 1 marca. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie jego uchwalenia podjął w 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński. Święto funkcjonuje od 2011 r. i zgodnie z preambułą ustawy dotyczącej ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca jest hołdem dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego.

Chcąc upamiętnić żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej, w ofercie programowej Telewizji Polskiej znalazły się pozycje, których celem jest szerzenie wiedzy o „Wyklętych” bohaterach.

TVP Info już od rana będzie transmitować uroczystości państwowe. O godz. 9:30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie), gdzie weźmie udział w „Biegu Tropem Wilczym”. Natomiast o godz. 9:50 widzowie zobaczą uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Z kolei o godz. 12:00 będzie transmisja z wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Pałacu Prezydenckim. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. O godz. 14:00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wezmą udział w centralnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości odczytany zostanie apel pamięci, wręczone zostaną awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złoży ponad 2 tysiące żołnierzy służby przygotowawczej. Ponadto na antenie TVP Info widzowie cały dzień będą mogli oglądać materiały reporterskie i rozmowy z gośćmi Małgorzaty Opczowskiej z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz relacje z kilku miast Polski z „Biegów Tropem Wilczym”, w tym z biegu na warszawskiej Cytadeli.
W TVP1, 1 marca o godz. 21:15 – film „Wyklęty”, czyli oparty na faktach obraz, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Na antenie Jedynki o godz. 23:05 zostanie wyemitowany także film „Ryngraf”, opowiadający historię ryngrafu wykopanego przez ekipę prof. Szwagrzyka z dołów śmierci na Bródnie w kwaterze 45N.

Poruszający film „Wyklęty” pojawi się także na antenie TVP Historia – 1 marca o godz. 22:10. Ponadto, widzowie tego kanału będą mieli okazję premierowo zobaczyć dokument „Żołnierz Rzeczpospolitej” w reżyserii Wojciecha Niebelskiego – godz. 19:00 i Marka Wrony oraz dokument „Mój przyjaciel Laluś” Dariusza Walusiaka – godz. 21:00.

Na antenie TVP Polonia – „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać” – film fabularny, który przeniesie nas do wiosny 1945 roku, kiedy to 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Mężczyzna wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej".

W TVP3 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie upamiętniony przez emisję „Dzieci Kwatery Ł” – o godz. 9:00, w „Głosie Regionów” o godz. 12:05, a także w dwóch odcinkach „Wyklętych – niepokonanych Lubelszczyzny” – o 15:40 odcinek poświęcony Patrolowi Skwary i 16:10 – księdzu Stańczakowi.