• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego” od stycznia w TVP Historia

13:12, 12.12.2014
„Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego” od stycznia w TVP Historia Od Nowego Roku TVP Historia zaprasza do odkrywania ważnych miejsc dla historii Polski i Europy oraz wydarzeń z nimi związanych. Premierę pierwszego odcinka nowego cyklu „Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego” zaplanowano na 3 stycznia o godz. 21:00 w TVP Historia.

Od Nowego Roku TVP Historia zaprasza do odkrywania ważnych miejsc dla historii Polski i Europy oraz wydarzeń z nimi związanych. Premierę pierwszego odcinka nowego cyklu „Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego” zaplanowano na 3 stycznia o godz. 21:00 w TVP Historia.

Logo
Logo

Podziel się:   Więcej
„Przewodnik…” to pięcioodcinkowy cykl, w którym dotarcie i zwiedzanie miejsc ważnych dla historii stanie się punktem wyjścia do przedstawienia najważniejszych wydarzeń z nimi związanych. Ciekawe i nieznane miejsca, jak BAS 19 w Kołobrzegu, magazyny głowic nuklearnych w Dobrowie, stanowisko dowodzenia Układu Warszawskiego w Świnoujściu, radziecki podwodny okręt rakietowy w niemieckim rejonie Wolgast, zamknięty rejon stanowisk startowych rakiet V-2 w Peenemünde, udział grup rekonstrukcyjnych, prezentacja unikatowego uzbrojenia (głowice nuklearne, wyrzutnia rakietowa SCUD, samolot odrzutowy MiG-15, czołg Renault FT-17), umożliwią ożywienie historii i przedstawienie najważniejszych okresów historii Polski i Europy.

„Sensacje XX wieku”, czy „Encyklopedia II Wojny Światowej” cieszą się niezmiennym zainteresowaniem widzów TVP Historia – mówi dyrektor TVP Historia Tadeusz Doroszuk. - Dlatego Nowy Rok postanowiliśmy zacząć od najlepszych życzeń dla naszych widzów i nowego programu Bogusława Wołoszańskiego. Jak zwykle będą w nim historyczne ciekawostki i duża dawka rzetelnej i ciekawej wiedzy.

Odcinki pt. „Bastion” (cz. 1 i 2) – realizowane w Kołobrzegu, Rogowie oraz Pobierowie – opowiadają o historii fortyfikacji polskiego wybrzeża. Opuszczone bunkry w Pobierowie, unikatowe zbiory muzeum w Rogowie (samolot Lim-2, czołg Sherman, wyrzutnia rakietowa) pozwolą przedstawić przełomowe chwile historii XX wieku.

Kolejne odcinki pt. „Magazyn śmierci” (cz. 1 i 2) zrealizowano w Rogowie, Dobrowie, Świnoujściu, Peenemünde oraz w Warszawie. Armia Radziecka pozostawiła w Dobrowie magazyny głowic i bomb nuklearnych wybudowane w końcu lat 60. XX wieku przez Ludowe Wojsko Polskie i oddane Armii Radzieckiej. Zachowane w doskonałym stanie, pozwalają, przy udziale grup rekonstrukcyjnych, pojazdów wojskowych, w tym wyrzutni rakietowej Scud, przedstawić plany i przygotowania do wojny nuklearnej.

W ostatnim odcinku cyklu - „Bóg wojny” - (realizacja w Warszawie i Pobierowie), zostanie zaprezentowana historia unikatowego czołgu FT-17 nazywanego „bogiem wojny”, który jest obecnie eksponatem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Historia powstania czołgu FT-17 w niezwykły sposób łączy się z wielką historią wojny polsko-bolszewickiej.

Pierwszy premierowy odcinek „Przewodnika Historycznego Bogusława Wołoszańskiego” będzie emitowany 3 stycznia o godz. 21:00 w TVP Historia. Następne w każdą następną sobotę. To kolejna produkcja z udziałem Bogusława Wołoszańskiego – po „Sensacjach XX wieku” i „Encyklopedii II Wojny Światowej” – którą pokaże widzom TVP Historia. A już na wiosnę TVP1 rozpocznie emisję nowych odcinków legendarnej serii „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego.


Centrum Informacji TVP
header("X-php: 103");