• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Scena Alternatywna TVP Kultura na 56. KFPP Opole 2019

15:04, 17.06.2019
Scena Alternatywna TVP Kultura na 56. KFPP Opole 2019 The Dumplings, Rebeka, Barbara Wrońska, Miuosh, Otsochodzi i Lao Che w repertuarze klasyków polskiego bigbitu, Tomek Lipiński na 40-lecie swojej pracy artystycznej – 17 czerwca gwiazdy muzyki niezależnej zagrają na Scenie alternatywnej TVP Kultura podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

The Dumplings, Rebeka, Barbara Wrońska, Miuosh, Otsochodzi i Lao Che w repertuarze klasyków polskiego bigbitu, Tomek Lipiński na 40-lecie swojej pracy artystycznej – 17 czerwca gwiazdy muzyki niezależnej zagrają na Scenie alternatywnej TVP Kultura podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Plakat
Plakat

Podziel się:   Więcej
Już trzeci raz w opolskim amfiteatrze zabrzmi muzyka alternatywna w wykonaniu artystów zaproszonych przez TVP Kultura. Tym razem widzów czeka wyjątkowa uczta - muzycy, którzy na co dzień w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom, tym razem zmierzą się z nowym wyzwaniem – z okazji 60-lecia polskiego bigbitu wezmą na warsztat klasyczne przeboje lat 60. Opolski koncert Sceny alternatywnej TVP Kultura będzie się składał z dwóch części. Motywem przewodnim pierwszej będzie 60 lat polskiego bigbitu. W 1959 roku w Gdańsku powstał założony przez Franciszka Walickiego, zwanego potem „ojcem chrzestnym polskiego rocka”, zespół Rhythm & Blues (właściwie: Rozrywkowy Zespół Gdańskiego Jazz-Clubu „Rhythm and Blues”), którego kontynuacją byli Czerwono-Czarni – grupa, która otworzyła Polskę na rock'n'roll. Z tej okazji artyści szeroko rozumianej sceny alternatywnej młodszego pokolenia zaprezentują publiczności autorskie wersje utworów m.in. Czerwonych Gitar, Breakoutu, Grupy ABC, Klanu, Polan czy Dzikusów. Koncert będzie transmitowany zarówno na antenie TVP Kultura, jak TVP1.

Przeboje polskiego bigbitu wykonają:

The Dumplings – pierwsza płyta młodego duetu z Zabrza zdobyła Fryderyka w kategorii „Debiut” za 2014 rok. Od tego czasu Justyna Święs i Kuba Karaś nieustannie udzielają się w różnych projektach około-muzycznych i grają na festiwalach, nie tylko polskich – mają na koncie m.in. występ na SXSW w Austin w Teksasie. We wrześniu 2018 r. ukazał się ich ostatni album „Raj”. Parafrazując tekst jednej z ich piosenek - wszystko jest dla nich sceną do tańca.

Rebeka – kolejny utalentowany elektroniczny duet, tym razem z Poznania. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny powrócili w lutym 2019 z nowym albumem „Post Dreams”, według słów muzyków najbardziej „piosenkowym” w ich dorobku.

Barbara Wrońska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Publiczność poznała ją dzięki występom w zespole Pustki. Z siostrą Zuzanną współtworzy grupę Ballady i Romanse, odpowiedzialną m.in. za ścieżkę dźwiękową do nagrodzonego na Sundance Film Festival obrazu „Córki dancingu”. Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój autorski, solowy materiał: wydaną w 2018 r. płytę „Dom z ognia”.

Miuosh – kryjący się pod tym pseudonimem Miłosz Barycki to polski raper i producent. Hip-hopowy artysta nieustannie wykracza poza wszelkie znane gatunkom muzycznym granice. Pracował z Jimkiem i Smolikiem, zagrał też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Otsochodzi - z jednej strony ulubieniec krytyków muzycznych, z drugiej - fenomen mediów społecznościowych. Otsochodzi, czyli Miłosz Stępień (rocznik 1996), to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych raperów, który nieustannie bawi się nowymi brzmieniami i tworzy teksty pełne bystrych spostrzeżeń o stylu życia swojego pokolenia. 1 lutego 2019 r., prawie rok po sukcesie platynowej obecnie płyty „Nowy Kolor”, miał premierę trzeci album Otsochodzi wydany w kultowej hip-hopowej wytwórni Asfalt Records – „Miłość”.

Lao Che – powstały w 1999 r. w Płocku zespół, który umiejętnie łączy rock z folkiem, piosenką aktorską, electro i nawet elementami słuchowiska. Zasłynął wydaną w 2005 r. płytą „Powstanie Warszawskie” - albumem koncepcyjnym złożonym z 10 utworów, które w sferze muzyczno-tekstowej są chronologicznie przyporządkowane historycznym epizodom jednego z najtragiczniejszych polskich zrywów niepodległościowych.
W drugiej części, transmitowanej już tylko na antenie TVP Kultura, artyści występujący na koncercie z okazji 60-lecia polskiego bigbitu zaprezentują się we własnym repertuarze. Koncert zwieńczy występ współzałożyciela zespołów Brygada Kryzys i Tilt, twórcy ścieżek dźwiękowych i piosenek m.in. do filmów „Psy 2”, „Słodko gorzki” i „Reich” - Tomka Lipińskiego, który w tym roku świętuje 40-lecie pracy artystycznej.

Pierwsza edycja Sceny Alternatywnej w 2016 roku spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności i dziennikarzy. Wystąpili wtedy m.in. Katarzyna Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ballady i Romanse oraz Kortez. Koncert z 2018 r. z udziałem m.in. Krzysztofa Zalewskiego, Darii Zawiałow, Julii Marcell oraz zespołów Apteka i Jazz Band Młynarski-Masecki, transmitowany nie tylko w TVP Kultura, ale także na antenie TVP1, także zebrał świetne recenzje – i rzesze fanów przed telewizorami.

Imprezę – jak w zeszłym roku - poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy, gospodarz programu „Scena alternatywna” w TVP Kultura.

Scena Alternatywna, 56. KFPP Opole 2019, 17 czerwca:

• Część I - Polska młodzież śpiewa polskie piosenki, czyli 60 lat polskiego bigbitu – TVP1 i TVP Kultura, na żywo od godz. 21:00

• Część II – Scena alternatywna + 40-lecie pracy artystycznej Tomka Lipińskiego – TVP Kultura, na żywo od godz. 22:00

Transmisje wszystkich koncernów Festiwalu w TVP VOD, w serwisie festiwalopole.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP VOD.