• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Orzeczenie KE z 28.02.2019 r. w sprawie skargi Pana Michała Kołtysia na materiał wyemitowany w programie "Alarm!" 8.01.2019 r.

14:12, 21.03.2019
Orzeczenie KE z 28.02.2019 r. w sprawie skargi Pana Michała Kołtysia na materiał wyemitowany w programie "Alarm!" 8.01.2019 r.


Podziel się:   Więcej
Do Komisji Etyki TVP wpłynęła skarga Pana Michała Kołtysia na „(…) niezgodne z prawem, jak i zasadami etyki dziennikarskiej zachowanie i działanie reportera programu TVP „Alarm” Piotra Sułka i osób mu towarzyszących (…)”. Materiał, którego dotyczy skarga został wyemitowany w programie „Alarm!”, w dniu 8.01.2019 r., na antenie TVP1.

W związku z tym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające i m.in. zapoznała się ze skargą Pana Michała Kołtysia z 5.12.2018 r., obejrzała zaskarżony reportaż dotyczący jego działalności biznesowej oraz zapoznała się ze stanowiskiem redakcji, przekazanym Komisji w formie pisemnej.

Na wstępie Komisja Etyki przypomina, że zajmuje się materiałami wyemitowanymi jedynie na antenach Telewizji Polskiej S.A. Zgodnie z przyznanymi jej uprawnieniami orzeka o zgodności postępowania dziennikarzy z Zasadami etyki dziennikarskiej obowiązującymi w Telewizji Polskiej.

Po zapoznaniu się z ww. reportażem Komisja stwierdziła, że Autor nie naruszył Zasad etyki dziennikarskiej.

Temat poruszony w reportażu oparty został na relacjach osób poszkodowanych, które jak twierdzą, udzielały firmie Investorius Sp. z o.o. i jej prezesowi p. Michałowi Kołtysiowi licznych pożyczek. Pożyczki te, mimo żądań nie zostały zwrócone. Natomiast prezes firmy pozbył się niewygodnych współpracowników i zaczął unikać poszkodowanych.

Wyemitowany materiał nie wzbudził zastrzeżeń Komisji. Autor jasno przedstawił temat działalności biznesowej Skarżącego i wątpliwości, jakie ona budzi. Zaprezentował stanowiska osób pokrzywdzonych i starał się uzyskać stanowisko Skarżącego, który z tej możliwości nie skorzystał. Determinacja z jaką dziennikarz pracował aby zdobyć komentarz drugiej strony świadczy jedynie o chęci zrównoważonej prezentacji różnych stanowisk.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Dariusz Bohatkiewicz

Przewodniczący