• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Orzeczenie Komisji Etyki z 24.11.2015 r. w sprawie programu "Minęła dwudziesta" TVP INFO z 22.11.2015 r.

14:29, 25.11.2015
Orzeczenie Komisji Etyki z 24.11.2015 r. w sprawie programu "Minęła dwudziesta" TVP INFO z 22.11.2015 r.


Podziel się:   Więcej
Komisja Etyki TVP na wniosek Prezesa Zarządu Janusza Daszczyńskiego i Dyrektorów Programowych TVP zajęła się sprawą rozmowy przeprowadzonej w programie „Minęła dwudziesta” wyemitowanym na antenie TVP INFO 22 listopada 2015 r. Rozmowę prowadziła red. Karolina Lewicka, a gościem był Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Impulsem do rozmowy była informacja o tym, że minister w oficjalnym piśmie do marszałka województwa dolnośląskiego apelował o wstrzymanie premiery przedstawienia „Śmierć i dziewczyna” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
W związku z tym Komisja wdrożyła regulaminowe postępowanie wyjaśniające:

- obejrzała program „Minęła dwudziesta” z 22 listopada 2015 r.,

- przeprowadziła rozmowę z red. Karoliną Lewicką,

- przeprowadziła rozmowę z wydawcą programu red. Piotrem Krysiakiem.

Komisja Etyki uznała, że red. Karolina Lewicka w rozmowie z Wicepremierem Piotrem Glińskim nie naruszyła żadnego z 16 punktów „Zasad etyki dziennikarskiej” obowiązujących w TVP.

Dziennikarka miała prawo do podjęcia tematu w interesie społecznym. W rozmowie przyjęła rolę nieustępliwego adwersarza, który chce uzyskać odpowiedź na pytanie o podstawę merytoryczną i prawną prośby ministra o wstrzymanie przygotowań do spektaklu.

W przekonaniu Komisji na nerwowy przebieg rozmowy wpłynęła wypowiedź gościa dotycząca funkcjonowania telewizji publicznej, która nie tylko zdaniem autorki wywiadu, ale także zdaniem Komisji była niesprawiedliwa i krzywdząca Telewizję Polską i jej dziennikarzy.

Komisja podkreśla, że rozmowa odbywała się „na żywo”, była więc ze swej natury bardziej emocjonalna niż rozmowa nagrywana. Jej ferwor zakłócił przekaz i mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu.

Komisja Etyki wyraża ubolewanie, że szum wokół sprawy rozgorzał w momencie, kiedy potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja o przyszłości mediów publicznych.

Komisja Etyki TVP w składzie (w kolejności alfabetycznej):

Ewa Chrabąszcz-Smoczyńska

Anna Ciesielska

Marianna Durczok

Beata Harasimowicz

Wojciech Majcherek

Marzena Podgórska

Joanna Świderska

Dorota Geresz – sekretarz