Strona główna » Dostępność

Dostępność

Instrukcja obsługi napisów i audiodeskrypcji

Informacje o tym, które audycje można w TVP obejrzeć z napisami dla niesłyszących, znajdują się na stronie Lista programów z napisami i w Telegazecie na str. 335 (wyjątek - TV Polonia - str.345).
W programie telewizyjnym takie pozycje programowe są oznaczone symbolem N.

Napisy są emitowane w Telegazecie TVP1, TVP1HD, TVP2, TVP2HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Seriale, TV Polonia, TVP Historia i TVP Sport.
Aby obejrzeć programy z napisami, należy włączyć teletekst i wybrać stronę 777. W przypadku telewizji cyfrowej napisy włącza się odpowiednim klawiszem pilota zdalnego sterowania.
W kanałach TVP Rozrywka, TVP abc, TVP INFO HD, TVP Sport HD dostępne są wyłącznie napisy cyfrowe DVB.
W kanałach TVP1HD, TVP2HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Sport w naziemnej telewizji cyfrowej napisy emitowane są zarówno w systemie teletekstu jak i DVB. Wyboru dokonuje się z poziomu menu ekranowego odbiornika.

Audiodeskrypcja w kanałach TVP jest nadawana jako dodatkowa fonia i dostępna dla programów nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). W programie telewizyjnym takie pozycje programowe są oznaczone symbolem AD.

Sposób wyboru ścieżki fonicznej jest uzależniony od typu telewizora/odbiornika. Najczęściej jest on dokonywany z poziomu menu ekranowego. Istnieją także urządzenia, w których wyboru tego dokonuje się odpowiednim klawiszem pilota.
Informacje o programach z audiodeskrypcją emitowanych na antenach Telewizji Polskiej można znaleźć na stronie Programy z audiodeskrypcją w TVP oraz w Telegazecie na str. 337.

W Internecie filmy i seriale z audiodeskrypcją znajdą Państwo na stronie Dostępność - audiodeskrypcja.