Strona główna » Dostępność » audiodeskrypcja » Przybyli ułani - audiodeskrypcja

Przybyli ułani - audiodeskrypcja

Przybyli ułani

Przybyli ułani

Przybyli ułani - kadr z filmu
Przybyli ułani - kadr z filmu
Zabawny obrazek z życia biednej prowincjonalnej mieściny, zapis komicznych perypetii ludzi biednych, niezaradnych, z największym trudem wiążących koniec z końcem, nieprzystosowanych do nowych czasów, ale mozolnie próbujących utrzymać się na powierzchni.
Obraz należący do telewizyjnego cyklu „Święta polskie” wyreżyserował Sylwester Chęciński, mający w swoim dorobku między innymi trylogię „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć” oraz takie filmy jak „Wielki Szu” czy „Rozmowy kontrolowane”.

W sennym zwykle Osieku wielkie poruszenie. Już jutro dzień wojskowego święta – rocznica Cudu nad Wisłą. Z województwa przybędą notable – marszałek i biskup, a może nawet telewizja - na uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 r.

Marian, miejscowy sklepikarz już wie, kto odsłoni inskrypcję. Kombatant walk z bolszewikami, ojciec jego małżonki! To nic, że z niesprawny, milczący, przykuty do fotela starzec nigdy w wojsku nie służył, a w 1920 roku miał zaledwie 10 lat. Trzeba tylko zorganizować dla staruszka wózek inwalidzki i ubrać go w ułański mundur. Kochanka bohatera, pielęgniarka z ośrodka zdrowia, doda dziadkowi ikry zastrzykiem wzmacniającym, takim jak dla sportowców, by jakoś wytrzymał trudy imprezy. Gra jest warta świeczki. Wójt będzie zobowiązany. Z pewnością odnowi z Marianem koncesję na prowadzenie sklepu, wbrew zakusom innych oferentów...

Polska 2005, 57 min
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Scenariusz: Grzegorz Stefański
Zdjęcia: Andrzej Ramlau
Występują: Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Stanisław Michalski, Andrzej Beja-Zaborski, Józef Mika, Stanisław Brudny, Igor Sawin, Lech Dyblik

Polecamy