• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Korespondent Bryan” w TVP1

11:26, 01.09.2010
„Korespondent Bryan” w TVP1

Warszawiacy na moście Poniatowskiego (fot. Julien Bryan)
Warszawiacy na moście Poniatowskiego (fot. Julien Bryan)

Podziel się:   Więcej
Film prezentuje w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku. Oparty jest na materiale archiwalnym niedostępnym w zbiorach publicznych w Polsce.

Materiał zarejestrowany przez Juliena Bryana stanowi unikalny dokument, zawierający historyczną prawdę ukazującą patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki, uwikłanej w rzeczywistość wojenną. Pokazuje, jak niemiecka propaganda, manipulując faktami, starała się zmylić opinię światową i odwieść uwagę od zbrodni popełnianych na ludności cywilnej w Polsce. Film powstał dzięki synowi Juliana Bryana - Samuela Bryana, Fundacji Stevena Spielberga oraz Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku.

Julien Hequembourg Bryan to amerykański dokumentalista i fotografik; najbardziej znany z dokumentowania życia w Polsce, Związku Radzieckim i III Rzeszy w latach 1935 - 1939, autor pierwszych kolorowych zdjęć (Warszawy) II wojny światowej. Zaraz po wybuchu wojny nakręcił wiele filmów dokumentujących obronę Warszawy w 1939 oraz bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jest uważany za jedynego zagranicznego dziennikarza będącego w tym czasie w Warszawie.

Przez Polskie Radio zaapelował wówczas do amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta o pomoc dla warszawskich cywili, którzy znaleźli się na celu niemieckich bombowców. 21 września 1939 wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich.

Zdjęcia Warszawy jego autorstwa znalazły się w grudniu 1939 roku na okładkach i w amerykańskich magazynach „Look" oraz „Life”, to pierwsze kolorowe zdjęcia z II Wojny Światowej.

Emisja: środa, 1 września, godz. 22.20, TVP1
Reżyseria: Eugeniusz Starky