• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Wszystko co kocham”

11:30, 07.01.2019
„Wszystko co kocham” Osiemnastoletni Janek (Mateusz Kościukiewicz) zakochuje się w Basi (Olga Frycz). Konflikt między ich rodzinami, jak w szekspirowskim dramacie, wystawi ich miłość na próbę. W tle zachodzą burzliwe historyczne wydarzenia: jest rok 1981. Jednak dla bohaterów filmu najważniejsza jest młodość, muzyka, miłość i radość życia.

Osiemnastoletni Janek (Mateusz Kościukiewicz) zakochuje się w Basi (Olga Frycz). Konflikt między ich rodzinami, jak w szekspirowskim dramacie, wystawi ich miłość na próbę. W tle zachodzą burzliwe historyczne wydarzenia: jest rok 1981. Jednak dla bohaterów filmu najważniejsza jest młodość, muzyka, miłość i radość życia.

Film otrzymał Złotą Kaczkę 2011 w kategorii najlepszy polski film o miłości (fot. TVP)
Film otrzymał Złotą Kaczkę 2011 w kategorii najlepszy polski film o miłości (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
Grupa przyjaciół z nadmorskiego miasteczka razem dorasta, słucha muzyki i przeżywa po raz pierwszy ważne momenty w życiu. Janek, syn wojskowego gra w zespole punkrockowym o nazwie WCK (Wszystko co kocham). Chłopcy razem organizują próby, szykując się na festiwal w Koszalinie. Kiedy Janek zakochuje się w szkolnej koleżance Basi, jej ojciec, działacz Solidarności uważa, że jego córka nie powinna zadawać się z synem „partyjniaka”. Wygląda na to, że rodzące się między nimi uczucie będzie poddane ciężkiej próbie.

Beztroskie młodzieńcze lata przyjaciół przerywają nagle dramatyczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. W wystąpieniu telewizyjnym gen. Jaruzelski ogłasza, że Rada Państwa wprowadziła o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Ojca dziewczyny aresztują za „wywrotową” działalność, natomiast ojciec Janka staje się wielką szychą. Przepełniona żalem Basia nie chce już widywać się z chłopakiem.

Wtedy Janek nawiązuje przelotny romans ze starszą od siebie kobietą, sfrustrowaną i zaniedbywaną żoną ważnego komisarza Sokołowskiego. Kiedy mężczyzna domyśli się prawdy, będzie się mścił. Choć komisarz odwoła występ zespołu na szkolnym balu, młodzi ludzie nie dadzą się zastraszyć i stłamsić. Zdobędą się na odwagę, by wykrzyczeć swój ból, nienawiść, wściekłość.

Reżyser o filmie: „Jest taki czas, niezbyt długi, w życiu człowieka, w którym nie jest się już dzieckiem, ale jeszcze nie przestąpiło się progu dorosłości. Czas, kiedy wszystko zdarza się po raz pierwszy. Pierwsze wino, pierwsze rozczarowanie, pierwszy bunt, pierwsza miłość... Czas wypełniony po brzegi nadzieją i marzeniami”.

Ogromną siłą filmu są młodzi i zdolni aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, oraz towarzyszące im uznane gwiazdy: Andrzej Chyra, Anna Radwan, Katarzyna Herman, Marek Kalita. Film został nagrodzony m.in. Złotym Klakierem na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wyróżnienie dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym). W konkursie Polskich Nagród Filmowych Orzeł 2011 film otrzymał nagrody w kategorii: najlepszy scenariusz, odkrycie roku dla Mateusza Kościukiewicza oraz nagrodę publiczności. Film otrzymał także Złotą Kaczkę 2011 przyznawaną przez magazyn „Film” w kategorii najlepszy polski film o miłości oraz wiele innych nagród i wyróżnień.

Dramat obyczajowy, Polska 2009
Scenariusz i reżyseria: Jacek Borcuch
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Anna Radwan, Katarzyna Herman, Mateusz Banasiuk, Marek Kalita i inni.
EMISJA W TVP HD: Piątek, 11 stycznia, godz. 23:35