• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Panowie ognia

10:19, 21.10.2013
Panowie ognia Od 24.10.2013 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wystawę pt. Panowie ognia – hutnictwo żelaza na ziemiach polskich w starożytności, przedstawiającą historię działalności wielkich centrów produkcji dymarskiej w Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu i Śląsku.

Od 24.10.2013 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wystawę pt. Panowie ognia – hutnictwo żelaza na ziemiach polskich w starożytności, przedstawiającą historię działalności wielkich centrów produkcji dymarskiej w Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu i Śląsku.

Fot. arch
Fot. arch

Podziel się:   Więcej
Wystawa ma przypominać o bezimiennym trudzie i geniuszu pierwszych metalurgów, którzy jako panowie ognia ujarzmili żywioły, zaprzęgając je w dzieło twórczej transformacji surowej skały w użyteczny metal. Ogromny postęp cywilizacyjny jaki miał miejsce w ostatnich dwóch tysiącach lat zawdzięczamy właśnie w dużej mierze znajomości żelaza. Jego doskonałe właściwości techniczne oraz powszechność występowania w przyrodzie umożliwiły szybki rozwój głównych gałęzi gospodarki. Choć korzystamy obecnie z rozwiniętych technologii opartych na innych surowcach, to nadal większość urządzeń produkcyjnych wykonywana jest ze stopów żelaza.
Przedstawiamy to mało znane, ale jakże fascynujące z historycznego punktu widzenia ważne zjawisko kulturowe - jakim jest niewątpliwie starożytne hutnictwo żelaza. Prezentujemy je w sposób nowoczesny z zastosowaniem technik multimedialnych, licząc że przyczyni się to do lepszego poznania trudnych zagadnień technicznych, które odegrały podstawową rolę w kształtowaniu zrębów współczesnej cywilizacji. Szerokie jest spektrum poruszanej problematyki, poza wątkami historycznymi eksponujemy także informacje techniczne oraz technologiczne. Nie należy również zapominać o dydaktycznej roli tego przedsięwzięcia. Wystawa czynna do 9 lutego 2014 r.