• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sekret Enigmy w nowym wymiarze

12:42, 23.09.2013
Sekret Enigmy w nowym wymiarze Najpilniej strzeżona podczas II Wojny Światowej - z pozoru niezawodna - tajna broń Hitlera okazała się bronią obosieczną, która ostatecznie zadecydowała o zwycięstwie Aliantów. Wojenną wersję Enigmy i jej system szyfrowania depesz Naziści uważali za niemożliwy do złamania, lecz polscy matematycy udowodnili im, że są w błędzie. Dziś o równaniach Mariana Rejewskiego mówi się, że to one wygrały II Wojnę Światową. I choćby z tego względu warto ten temat poruszać i podejmować na nowo - w nowym, interaktywnym ujęciu i w nowoczesnej, trójwymiarowej postaci.

Najpilniej strzeżona podczas II Wojny Światowej - z pozoru niezawodna - tajna broń Hitlera okazała się bronią obosieczną, która ostatecznie zadecydowała o zwycięstwie Aliantów. Wojenną wersję Enigmy i jej system szyfrowania depesz Naziści uważali za niemożliwy do złamania, lecz polscy matematycy udowodnili im, że są w błędzie. Dziś o równaniach Mariana Rejewskiego mówi się, że to one wygrały II Wojnę Światową. I choćby z tego względu warto ten temat poruszać i podejmować na nowo - w nowym, interaktywnym ujęciu i w nowoczesnej, trójwymiarowej postaci.

Fot. arch
Fot. arch

Podziel się:   Więcej
Pod samą nazwą ENIGMA kryje się tajemnica, a tajemnica to klucz do najciekawszych historii. Historia legendarnej Enigmy - nazistowskiej maszyny szyfrującej, która uchodziła za niezawodną i nie do rozbrojenia - do dziś budzi zainteresowanie i nie jest wolna od niedopowiedzeń. W karkołomnych zmaganiach z największym wyzwaniem intelektualnym XX wieku najbardziej zasłużyli się Polacy - co przez wiele lat, zwłaszcza z źródłach zagranicznych, bywało przemilczane lub marginalizowane. I mimo że dziś sukces polskich kryptologów (wybitnych studentów Uniwersytetu Poznańskiego) i ich pierwszeństwo w rozwikłaniu zagadki jest już kwestią bezsporną - to nadal niezbyt rozpowszechnioną wśród szerokiego grona odbiorców. Nowo powstała inicjatywa - historia Enigmy opowiedziana na nowo i odtworzona w technologii 3D - ma zmienić ten stan rzeczy.
Szeroko zakrojony projekt absolwenta Wydziału Matematykii Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zakłada naświetlenie wojennych losów Enigmy z nowej perspektywy - przedstawienie jej w nowych technikach komputerowych, ukazanie w trzech wymiarach i umożliwienie bezpośredniego oglądu XX-wiecznego wynalazku - jak również wglądu do wnętrza mechanizmu. Wokół trójwymiarowego modelu Enigmy ma skupiać się serwis interaktywny enigma.edu.pl w pełni poświęcony zagadnieniu - zarówno w jego ujęciu historycznym, matematycznym, jak i technologicznym. Projekt będzie miał również wymiar edukacyjny -skierowany będzie m.in. do uczniów gimnazjów i liceów i stworzony z myślą o przybliżeniu im zarówno związanej z Enigmą historii, jak i kryjącej się pod nią matematyki - teorii permutacjii i sposobów dekryptażu.
Tworzona aplikacja, na której wykonanie zbierane są fundusze, ma pozwolić Internaucie na bezpośredni kontakt z Enigmą, manipulację w jej ustawieniach i eksperymentowanie - testowanie kluczy czy szyfrowanie depesz. Przekazując wiedzę w formie interaktywnej, dając okazję do nauki i zabawy jednocześnie, można wywrzeć spory wpływ na powszechną świadomość historyczną i zainteresować tym, co na lekcjach historii mogło wydawać się nudne lub niewarte uwagi... Realizowany projekt ma z założenia promować naukę historii “żywej”, “namacalnej” i tym samym - silniej przemawiającej do współczesnego odbiorcy. Wizualizacja 3D pozwoli na nieszablonowe ujęcie tematu. Jako nowoczesna forma przekazu ma szansę przyciągnąć uwagę nie tylko pasjonatów historii i miłośników nowych rozwiązań w grafice i informatyce, lecz i uczącej się młodzieży, studentów i wszystkich użytkowników Internetu.