• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

“Był mur”

12:11, 06.11.2020
“Był mur” 16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta w Warszawie. Muzeum Getta Warszawskiego we wspópracy z Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym Żydów w Polsce przypomina tę datę i tragiczne wydarzenia, które były jej nastęstwem.

16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta w Warszawie. Muzeum Getta Warszawskiego we wspópracy z Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym Żydów w Polsce przypomina tę datę i tragiczne wydarzenia, które były jej nastęstwem.

Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Getta Warszawskiego

Podziel się:   Więcej
Główne uroczystości – zapalenie zniczy – odbędą się 16 listopada przy fragmencie muru na terenie szkoły przy ul. Siennej 53.
W ramach projektów edukacyjnych, 14 listopada, odbędzie się seminarium dla nauczycieli zatytułowane „Jesteśmy wyłączeni i odseparowani od świata, wygnani ze społeczności ludzkiej” - będzie ono dostępne online. Dział edukacji Muzeum Getta Warszawskiego przygotwał także trzy cykle filmowe: "Getto w literaturze"; "Spacery varsavianistyczne śladami getta" i "Przesłanie" - wszystkie będą dostępne na stronach Internetowych oragnizatorów (https://1943.pl/http://tskz.pl/) oraz na profilach społecznościowych.

Także online dostępne są okolicznościowe wystawy. „Mur/Ściany”- cykl esejów przygotowanych przez naukowców i ludzi sztuki zajmujących się tematyką Zagłady. Eseje dopełnia film zatytułowany „Ściany”, w reżyserii Rafała Kosewskiego – pracownika Działu Wystaw. Scenariusz filmu jest adaptacją eseju napisanego w getcie przez Icchaka Berenszteina zatytułowanego „Ściany”.
„Getto warszawskie. Ludzie, miejsca, wydarzenia” - wystawa w której przedstawiane są różne aspekty życia artystycznego oraz kulturalnego getta. Premierowa publikacja poświęcona została zagadnieniom w dziedzinach sztuki, muzyki i teatru „Wokół szopu Abrahama Ostrzegi”.
Przy pl. Grzybowskim w Warszawie jest także dostępna plenerowa wystawa „Co trzeci spośród nas” - ukazująca gettową codzienność.

Wydarzeniom towarzyszy kampania społeczna „Był Mur”. Przez cały listopad w przestrzeni miejskiej i komunikacji zostaną umieszczone plakaty i klipy video. Patronat honorowy nad kampanią objął Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Decyzję o budowie murów wokół dzielnicy dla Żydów w Warszawie podjęto w marcu 1940 r. Niemcy chcieli tym samym szczelnie oddzielić „obszar zagrożony epidemią” jak określano tę część miasta. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Zamknięcie jego granic nastąpiło w nocy z 15 na 16 listopada 1940 r. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce przygotowało cykl wydarzeń i publikacji przybliżających tło historyczne, nakreślających rzeczywistość mieszkańców i miasta, które z dnia na dzień zostało podzielone.

Współorganizatorzy
MKiDN,
Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Żydów w Polsce

Partnerzy
Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP,
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,
Fundacja Nissenbaumów,
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,
Chabad Lubawicz ,
Muzeum Auschwitz-Birkenau,
Muzeum II Wojny,
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy,
Muzeum Historii Polski,
Muzeum Niepodległości,
Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej,
Muzeum Powstania Warszawskiego,
Muzeum Treblinka,
Muzeum Warszawy,
Państwowe Muzeum na Majdanku,
Instytut Pamięci Narodowej,
Instytut Pileckiego,
European Network Remembrance & Solidarity (ENRS),
Biblioteka Narodowa

Patroni medialni
Rzeczpospolita, Plus Minus Rzeczpospolita, Słowo Żydowskie, Mówią Wieki, TVP Historia, dzieje.pl, Polskie Radio

zobacz również