• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów

16:08, 10.07.2020
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów W najbliższą niedzielę, 12 lipca 2020 r., obchodzić będziemy 77. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz po raz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W najbliższą niedzielę, 12 lipca 2020 r., obchodzić będziemy 77. Rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz po raz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów

Podziel się:   Więcej
W tym roku upamiętnienie wydarzeń będzie miało inną niż do tej pory formułę. Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile pomordowanych. Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało film okolicznościowy, zawierający wypowiedzi : Zofii Cisek, świadka pacyfikacji Michniowa, Wojciecha Kolarskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Piotra Wawrzyka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krzysztofa Lipca, Posła na Sejm RP oraz Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Film powstał w ramach projektu „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zapraszamy w dniach 12 i 13 lipca 2020 r. do złożenia wieńców oraz modlitwy przy mogile.

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Link do filmu okolicznościowego: www.youtube.com/watch?v=zODfZHONJRk