• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

UKAZUJE SIĘ KSIĄŻKA „ZADWÓRZE 1920” PROF. WIESŁAWA JANA WYSOCKIEGO

14:15, 11.08.2020
UKAZUJE SIĘ KSIĄŻKA „ZADWÓRZE 1920” PROF. WIESŁAWA JANA WYSOCKIEGO Nakładem Fundacji Historia i Kultura ukazuje się nowa książka prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego pt. „Zadwórze 1920” - hołd dla polskich żołnierzy-ochotników, którzy polegli w walce z bolszewikami pod Lwowem.

Nakładem Fundacji Historia i Kultura ukazuje się nowa książka prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego pt. „Zadwórze 1920” - hołd dla polskich żołnierzy-ochotników, którzy polegli w walce z bolszewikami pod Lwowem.

KSIĄŻKA „ZADWÓRZE 1920” PROF. WIESŁAWA JANA WYSOCKIEGO
KSIĄŻKA „ZADWÓRZE 1920” PROF. WIESŁAWA JANA WYSOCKIEGO

Podziel się:   Więcej
Sierpień 1920 roku, trwa wojna polsko-bolszewicka, wrogie oddziały podchodzą pod Lwów. 17 sierpnia batalion kpt. Bolesława Zajączkowskiego, złożony z młodych lwowskich ochotników, maszeruje wzdłuż toru kolejowego do Lwowa. Nagle zostaje ostrzelany przez bolszewików ze stacji Zadwórze. Po kilkugodzinnym boju Polacy zdobywają budynek dworcowy i pobliskie wzniesienie. Brakuje im jednak amunicji, by się tam bronić.

Kapitan Zajączkowski postanawia się przedrzeć do odległego o 3 km lasu. Na to jednak czekają bolszewicy. Konnica szarżuje raz po raz. Polacy walczą do ostatka. Gdy kończą się naboje, bronią się kolbami i bagnetami. Prawie wszyscy giną.

Bój pod Zadwórzem, w którym poległo 318 żołnierzy WP, przeszedł do historii jako Polskie Termopile. W stulecie bitwy prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego na 104 kolorowych stronach opisuje to dramatyczne starcie oraz ukazuje jego miejsce w polskiej tradycji.
Znaczenie ofiary zadwórzaków podkreśla także Prezydent RP Andrzej Duda w liście do czytelników zamieszczonym w książce.

Książka ukazuje się 12 sierpnia 2020 r.
Wydawca: Fundacja Historia i Kultura.
Format 283x205 mm, oprawa twarda, 104 strony.

Patronat medialny: TVP Historia
Więcej informacji na stronie internetowej: www.swiatksiazki.pl/zadworze-1920-6662844-ksiazka.html