• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

JEZIORO TAJEMNIC

16:56, 15.04.2016
JEZIORO TAJEMNIC Pod koniec stycznia 2016 roku na terenie Pojezierza Drawskiego ruszyła Akcja Eksploracyjno – Historyczna „Jezioro Tajemnic”. Trwają poszukiwania okrętu podwodnego („U-Boota). Organizatorem akcji jest Starosta Drawski Stanisław Kuczyński. Legenda miejska z Czaplinka mówi, że pod koniec II wojny światowej został on zatopiony w jeziorze Drawsko przez wycofujące się wojska Kriegsmarine, które miały tam tajną jednostkę szkoleniową. Na odkrywców czekają także inne tajemnice, zaś na poszukiwaczy – nagroda!

Pod koniec stycznia 2016 roku na terenie Pojezierza Drawskiego ruszyła Akcja Eksploracyjno – Historyczna „Jezioro Tajemnic”. Trwają poszukiwania okrętu podwodnego („U-Boota). Organizatorem akcji jest Starosta Drawski Stanisław Kuczyński. Legenda miejska z Czaplinka mówi, że pod koniec II wojny światowej został on zatopiony w jeziorze Drawsko przez wycofujące się wojska Kriegsmarine, które miały tam tajną jednostkę szkoleniową. Na odkrywców czekają także inne tajemnice, zaś na poszukiwaczy – nagroda!

Jezioro tajemnic (fot. arch. TVP)
Jezioro tajemnic (fot. arch. TVP)

Podziel się:   Więcej

Jezioro Drawsko to jedno z największych i najgłębszych w Polsce. Około 1800 hektarów powierzchni. Woda o unikalnym, szmaragdowym odcieniu. Jezioro nigdy dokładnie niezbadane. Liczne wyspy i zatoki, tajemnicza ekstremalna głębia. Na tyle tajemnicza, by historie o tym co skrywa przetrwały dziesięciolecia. Jednym z niezwykłych artefaktów, o którym krążą niezliczone opowieści, może być okręt podwodny z czasów II wojny światowej.

Akwen o którym mowa, to aż 331 milionów metrów sześciennych wody. Z tego powodu nie jest możliwe ustalenie obiektywnej prawdy bez pomocy wielu ludzi. W obliczu takiego wyzwania postanowiono o uruchomieniu akcji specjalnej, mającej zająć się tym zagadnieniem. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Akcja Exploracyjno – Historyczna Jezioro Tajemnic”. Otrzymała ona logo nawiązujące do jednego z jej intrygujących wątków, zawierające symboliczny rysunek historycznego okrętu podwodnego. Jest to akcja przede wszystkim o charakterze naukowym.

Dzięki pomocy miłośników historii, poszukiwaczy, naukowców, a przede wszystkim mieszkańców okolic, ciągle napływają nowe doniesienia.

 – Osią Akcji jest poszukiwanie niewielkich okrętów podwodnych, o których mowa w starej miejskiej legendzie – wyjaśnia Starosta S. Kuczyński. – Za ich odnalezienie i wydobycie została wyznaczona nagroda, która ciągle rośnie. Staramy się angażować mieszkańców do dzielenia się z nami swoją wiedzą historyczną na ten temat. W ten sposób, krok po kroku, prowadzimy historyczne śledztwo na żywo. W tej Akcji każdy może zostać detektywem, ponieważ nie lekceważymy nawet najdrobniejszych doniesień. I niejako przy okazji okazuje się, że spraw do wyjaśnienia jest o wiele więcej.

Tak naprawdę nigdzie indziej nie mamy do czynienia z tak wielkim nagromadzeniem tajemnic, jak w kontekście jeziora Drawsko i okolic. W kontekście jeziora pojawiają się inne sensacyjne opowieści. Słychać w nich o zagadkowych transportach z okresu średniowiecza, grodziskach zlokalizowanych wokół jeziora, reliktowym krabie żyjącym w największej głębi, podwodnych pieczarach, tajemniczym zapadnięciu gruntu mającym pochłonąć pułk wojska w dawnych czasach oraz o tym, że jego głębokość jest znacznie większa, niż oficjalnie przyjęte 86 m… Pamiętajmy także, że po jez. Drawsko przebiegał średniowieczny szlak przemytniczy (było to jezioro graniczne, jak obecnie jezioro Bodeńskie). Jedną ze swoich siedzib mieli tu także Templariusze.

Nieustannie napływają nowe informacje. Możecie je śledzić na żywo, na Jezioro Tajemnic

zobacz również