• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Rusza kolejna edycja Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku”

12:10, 07.02.2014
Rusza kolejna edycja Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku” Już po raz szósty Muzeum Historii Polski wspólnie z portalem historia.org.pl organizują „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tym roku zgłoszenia można przesyłać do 2 marca 2014 r.

Już po raz szósty Muzeum Historii Polski wspólnie z portalem historia.org.pl organizują „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tym roku zgłoszenia można przesyłać do 2 marca 2014 r.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej
Podobnie jak w latach ubiegłych, do Plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią: wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc. Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie dwóch wydarzeń (do 2 marca). Zgłoszenia, poprzez wysłanie stosownego formularza, należy kierować na e-mail: whr2013@historia.org.pl lub za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Wojciech Duch „historia.org.pl”, ul. Borkowska 25/37, 30-438 Kraków. Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem tj. opis wraz z materiałami multimedialnymi. Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem Plebiscytu. Następnie jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury wybierze 10–12 najlepszych wydarzeń (do 7 marca). Ostateczną decyzję w II etapie Plebiscytu podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 31 marca).
Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagrody głównej – cennej statutetki, wykonanej przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów. Pytania związane z Plebiscytem prosimy kierować na adres: whr2013@historia.org.pl „Wydarzenie Historyczne Roku” to ogólnopolski Plebiscyt organizowany od 2007 r. i którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku, aż 65 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2012 uznało projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w sali Opery. Zwycięski projekt edukacyjny „Korczak” był przedsięwzięciem służącym budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, ale i żywą tkankę kulturową Podlasia. W poprzednich latach internauci wybrali m.in. organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010). Patronat medialny nad Plebiscytem objęło Polskie Radio oraz TVP Historia.

zobacz również