• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Lipa 25.06.2021

12:30, 25.06.2021
Lipa 25.06.2021 To czas kwitnienia lipy, miododajnej i mającej wiele właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. To też czas zbiorów. Zwykle zbiega się z początkiem wakacji i tak jest też teraz.

To czas kwitnienia lipy, miododajnej i mającej wiele właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. To też czas zbiorów. Zwykle zbiega się z początkiem wakacji i tak jest też teraz.

 
 

Podziel się:   Więcej
Piękny, intensywny słodki zapach kwiatów lipy wabi owady. To doskonały pożytek dla pszczół. I świetny użytek dla ludzi. Właściwości lecznicze kwiatów lipy znane są od dawna. Działają przeciwzapalnie, napotnie i uspokajająco, napar jest bardzo pomocny w zwalczaniu uporczywego kaszlu, bólu gardła i gorączki. Lipa stosowana jest też na problemy przy zaburzeniach trawienia, alergiach i długotrwałym stresie. Ale napar można stosować także zewnętrznie, do okładów zmęczonych oczu czy płukania zniszczonych włosów. Z kwiatów lipy mozna zrobic także nalewki, syropy , octy, a nawet wino. Gdy pojawia sie owoce, mozna je uprazyć, zetrzeć, dodac miód i olej kokosowy, a potem jeść jak pralinki. Liście tez mają szerokie zastosowanie. Młode wiosną trafiają do sałatek, starsze kiedyś suszono, mielono i dodawano do chleba. A sok z liści miał przyspieszać porost włosów. Powszechnym surowcem leczniczym był także świezo palony węgiel lipowy, w leczeniu beznadziejnych przypadków chorób płuc i wątroby. Cenne jest też drewno, które ze względu na miękkość chętnie wykorzystują lutnicy i rzeźbiarze.
 
 
 
...
 

Twoim zdaniem

Czy rolnicy korzystają na globalnym wzroście cen towarów rolnych?