Dziś Światowy Dzień Pszczół. Te owady, choć niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Ze stu gatunków roślin uprawnych, wytwarzających 90 proc. zjadanej przez nas żywności, aż 71 zapylają pszczoły. Nie trzeba mieć pasieki, żeby je wspomóc. Wystarczy nie kosić za często trawników, zakładać łąki kwietne, a w ogrodzie posadzić coś więcej niż tuje. »
Pogodnie, ciepło i bez opadów. Dziś najładniejszy i najcieplej dzień z całego tygodnia. Ale przed nami nagłe załamanie pogody. Nadchodzą burze i ulewami, po których mocno się ochłodzi. Ale jak mówi przysłowie - grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi. »
Po ciepłym i wilgotnym początku roku, wraz z nadejściem wiosny zagrożenie związane z suszą zaczęło rosnąć, a wskaźnik wilgotności gleby zaczął spadać. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego osiągnął już 30 procent, czyli poziom odpowiadający suszy glebowej. Deszcz potrzebny na już. »
W kalendarzu prac polowych zbliża się termin wykonania ostatnich zabiegów przeciwko chorobom grzybowym i szkodnikom łuszczynowym na plantacjach rzepaku. Trzeci zabieg fungicydowy wydłuży działanie stosowanych wcześniej środków i zabezpieczy przyszły plon. Gdy kwiaty na pędzie głównym zaczną przekwitać, nadejdzie czas na zastosowanie preparatu zwalczającego chowacza podobnika czy pryszczarka kapustnika. A jaka pogoda przed nami? »
Druga połowa maja - to trudny czas dla alergików. Po wyjątkowo obfitym w tym roku pyleniu brzozy przychodzi czas na trawy, najsilniejszych w naszym klimacie alergen pyłkowy. »
Nie było zimnych ogrodników ale Zimna Zośka może jeszcze przyjść. Choć nieco spóźniona. »