• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Festiwal w Cannes nie odbędzie się w zaplanowanym terminie

12:00, 19.03.2020
Festiwal w Cannes nie odbędzie się w zaplanowanym terminie

fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER
fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Podziel się:   Więcej
W komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej festiwalu podkreślono, że w okresie globalnego kryzysu zdrowotnego „nasze myśli wędrują ku ofiarom COVID–19”. „Wyrażamy solidarność ze wszystkimi, którzy walczą z tą chorobą” – napisali organizatorzy i poinformowali, że impreza „nie może odbyć się w zaplanowanym terminie – od 12 do 23 maja”.

„Aby zachować ciągłość festiwalu, rozważamy kilka możliwości, z których najpoważniejszą wydaje się przełożenie wydarzenia na koniec czerwca i początek lipca. Tak szybko, jak pozwoli na to rozwój sytuacji w kraju i na świecie, podamy do wiadomości ostateczną decyzję. Zostanie ona poprzedzona konsultacjami z rządem Francji, canneńskim ratuszem, zarządem festiwalu, specjalistami z branży filmowej i wszystkimi partnerami wydarzenia” – czytamy.

Zakaz organizowania do 15 kwietnia wydarzeń z udziałem ponad 1 tys. osób został wprowadzony przez władze francuskie w niedzielę 8 marca. Jak oświadczył minister zdrowia Olivier Veran, zakaz nie obejmie demonstracji, egzaminów i transportu publicznego, bo są one „potrzebne krajowi do życia”. Wcześniej władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i żłobków w miejscach najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. W ten sposób na nauczanie z domu przejść musiało 350 tys. uczniów w departamentach Oise, Górny Ren i Morbihan oraz w mieście Ajaccio na Korsyce.

W połowie stycznia podano, że na czele jury konkursu głównego 73. festiwalu stanie amerykański reżyser Spike Lee. Nazwiska pozostałych członków jury miały zostać ogłoszone w połowie kwietnia. (PAP)

autorka: Daria Porycka