• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Film Polki na prestiżowym festiwalu; przepustka do Oscarów?

14:30, 28.07.2020
Film Polki na prestiżowym festiwalu; przepustka do Oscarów?

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Podziel się:   Więcej
Międzynarodowego Festiwal Filmowy Rhode odbywa się od 1997 r. Jest przystanią dla niezależnych filmowców z całego świata. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali krótkiego metrażu na świecie. Dowodem na to jest fakt, że laureaci głównych nagród są automatycznie kwalifikowani do konkurencji oscarowej w kategoriach filmów krótkometrażowych. Festiwal otwiera też drogę do nagród BAFTA. Nadchodząca edycja imprezy potrwa od 4 do 9 sierpnia 2020 roku. Będzie mieć formułę online.

Bohaterką filmu Agaty Trzebuchowskiej jest Anna, mieszkanka zamkniętego osiedla, która pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu w sąsiedztwie i postanawia w nim zostać. „Przyjmuje nową perspektywę na swoje życie. Podglądając bliskich i sąsiadów, tak naprawdę zwraca się ku samej sobie. W codziennych rytuałach rozpoznaje małe decyzje, które doprowadziły ją do obecnego punktu. Czy z nowo zyskaną świadomością wybrałaby to życie jeszcze raz?” − opisuje fabułę filmu Agata Trzebuchowska w komunikacie prasowym. I dodaje: „To wyjście poza siebie i przyjrzenie się sobie cudzymi oczami wydało mi się uniwersalną fantazją i wdzięcznym motywem do filmowej eksploracji”.

Premiera „Pustostanu” odbyła się na festiwalu Go Short w 2020 roku. Wcześniej obraz pokazywany był na Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Pustostan” powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

Trzebuchowska po sukcesie „Idy” była zasypywana propozycjami ról, ale zarzekała się, że praca aktorki była dla niej jednorazową przygodą. Zdobyła licencjat na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, a później postanowiła kształcić się na reżyserkę w Szkole Wajdy. „Skwar”, jej reżyserski debiut, dostał się do konkursu filmów krótkometrażowych na festiwalu Sundance w 2017 r. (PAP Life)