• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Jeremy Irons szefem jury konkursu głównego Berlinale

12:56, 11.01.2020
Jeremy Irons szefem jury konkursu głównego Berlinale

fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Podziel się:   Więcej
Jak przypomniano na stronie internetowej Berlinale, międzynarodowe jury, któremu w tym roku przewodniczyć będzie Irons, zadecyduje o tym, do kogo trafią najważniejsze nagrody festiwalu – Złote i Srebrne Niedźwiedzie.

– W swoim charakterystycznym stylu Jeremy Irons ucieleśnia niektóre kultowe postacie, które towarzyszyły mi w podróży po kinie, uświadamiając złożoność ludzi. Jego talent i wybory, jakich dokonał – zarówno jako artysta, jak i obywatel – sprawiają, że z dumą witam go jako przewodniczącego jury 70. edycji Berlinale – powiedział nowy dyrektor artystyczny festiwalu Carlo Chatrian, cytowany w komunikacie.

Irons, który po raz pierwszy uczestniczył w berlińskim festiwalu w 2011 r., podkreślił, że rolę przewodniczącego jury przyjmuje z „wielką przyjemnością i traktuje jako zaszczyt”. „Obecność na Berlinale będzie ucztą, dzięki której nie tylko odkryję na nowo to wielkie miasto, ale także będę mógł obejrzeć zbiór tegorocznych filmów, wybranych przez organizatorów i omówić zasługi filmowców z innymi członkami jury” – przekazał aktor w oświadczeniu.

Jeremy Irons jest uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów brytyjskich. W 1991 r. otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę Clausa von Bülowa w „Drugiej prawdzie” Barbeta Schroedera. Na swoim koncie ma także m.in. dwa Złote Globy (za kreację w „Drugiej prawdzie” i serialu „Elżbieta I”), a także trzy nagrody Emmy.

Na razie nie ogłoszono nazwisk pozostałych jurorów. W poprzednim roku międzynarodowemu jury konkursu głównego przewodniczyła francuska aktorka Juliette Binoche.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca. Będzie to pierwsza edycja wydarzenia bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ub.r. ustąpił ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektor administracyjna). (PAP)

autorka: Daria Porycka