• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wenecja: film Małgorzaty Szumowskiej w konkursie głównym

14:44, 28.07.2020
Wenecja: film Małgorzaty Szumowskiej w konkursie głównym

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Podziel się:   Więcej
Produkowany przez Lava Films „Śniegu już nigdy nie będzie” to film znany wcześniej pod tytułami „Masażysta” oraz „Wonder Żenia”. W jego oficjalnym opisie czytamy, że pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON − atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar.

W roli Żeni wystąpi znany z serialu „Stranger Things” Alec Utgoff. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Maję Ostaszewską, Agatę Kuleszę, Weronikę Rosati, Katarzynę Figurę oraz Andrzeja Chyrę. Scenariusz filmu napisali Małgorzata Szumowska i Michał Englert.

W tym roku jej film będzie rywalizować o to wyróżnienie z prawie 20 innymi tytułami z całego świata. Nagrody przyzna jury, którego przewodniczącą będzie australijska aktorka Cate Blanchett. Na liście konkursowych filmów jest między innymi „Laila In Haifa” Amosa Gitai z Izraela, w którym jedną z ról gra Andrzej Seweryn. W konkursie jest też obraz „Drodzy towarzysze” Andrieja Konczałowskiego, „Wife of a Spy” Kiyoshiego Kurosawy z Japonii, „Sun Children” Irańczyka Majida Majidiego czy „Pieces of a Woman” Kornela Mundruczo z Węgier.

77. Festiwal Filmowy w Wenecji to pierwszy z dużych festiwali filmowych, które odbędzie się mimo wybuchu pandemii COVID-19. Większość z nich została odwołana bądź przełożona na przyszły rok. Tegoroczny festiwal w Wenecji został podzielony na trzy sekcje: Venezia 77 (konkurs główny), Out of Competition oraz Horizons. Najlepszy film konkursu głównego zostanie nagrodzony Złotym Lwem. Ostatnim zwycięzcą tej prestiżowej statuetki był „Joker” Todda Phillipsa.

Festiwal otworzy 2 września tego roku film „Lacci” w reżyserii Daniele Luchettiego. To pierwsza włoska produkcja od jedenastu lat, który otworzy festiwal w Wenecji. Przewodniczącą tegorocznego jury festiwalowego jest Cate Blanchett. Festiwal potrwa do 12 września. Będzie można na nim zobaczyć m.in. nowe filmy Quentina Dupieux, Abla Ferrary, Luki Guadagnino, Aleksa De La Iglesii oraz Alice Rohrwacher.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)