• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Art of Freedom

12:34, 14.03.2013
Art of Freedom Premiera filmu dokumentalnego „Art of Freedom” o historii polskiego himalaizmu. Film jest częścią cyklu „Przewodnik do Polaków” zrealizowanego w ramach „I, Culture” koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera filmu dokumentalnego „Art of Freedom” o historii polskiego himalaizmu. Film jest częścią cyklu „Przewodnik do Polaków” zrealizowanego w ramach „I, Culture” koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera filmu dokumentalnego „Art Of Freedom” w reż. Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza w TVP Kultura (fot. mat. filmowe)
Premiera filmu dokumentalnego „Art Of Freedom” w reż. Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza w TVP Kultura (fot. mat. filmowe)

Podziel się:   Więcej
Jak to możliwe, że w PRL w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców 8-tysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny”? „Art of Freedom” w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu - himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

„Art of Freedom” został w 2012 roku doceniony na festiwalach, m.in. Nagrodą Główną Miasta Domzale na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich za „dokumentalną, techniczną i artystyczną wartość filmu oraz za pokazanie ważnego rozdziału w historii alpinizmu Himalajów”, Grand Prix na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Chicago.

Emisja 21 marca, godz. 22.10, TVP Kultura